BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Кров света“ очекује научнике

08.01.2012. год.

„Кров света“ – Памир је поново постао центар истраживања у области атомске физике. Пре 40 година на истоку Таџикистана је отворена научна станица „Памир-Чакалтај“ где су до 1992. године вршени озбиљни научни експерименти. Ипак низ политичких збивања – распад СССР, грађански рат у Таџикистану – зауставио је рад научника. Тек пре две године су руски и таџикистански физичари успели да поново удахну живот у напуштени полигон.

1972. године на Памиру у највишим планинским Мургабским пределима Таџикистана је отворен огроман полигон за изучавање елементарних честица. Експерименталну станицу су опремили највећом у та времена рентген-емулзивном камером, која је фиксирала резултате експеримената. Поред тога, управо овде, још пре појаве у Европи Великог хадронског колајдера бавили су се питањем настанка Васионе. Истина, за разлику од Швајцарске, у којој раде са раније познатим показатељима енергије, на Памиру се ради са високом енергијом у природним условима, говори научни секретар Академије наука Таџикистана Хаким Ахмедов:

„Данас се може добити енергија елементарних честица до 10-12 електронволта. А из космоса те честице се крећу са већом брзином и имају већу енергију у висини. Што је већа висина, то је више енергије.“

За 20 година неактивности „Памир-Чакалтај“ се претворио у полигон. Станица се мора поново изградити да би одговарала потребама данашњице. Мора се купити нова техника. Атмосферски услови на Памиру омогућавају да се врше експерименти у астрофизици и астрономији. Осим тога, додаје председник Академије наука Таџикистана Мамадшо Илолов, „Памир-Чакалтај“ може да буде почетак за неколико нових научних праваца.

На основи изучавања космичких метеоролошких услова овде се могу вршити прогнозе промене климе. Ту постоји и велики потенцијал за развој астробиологије, космичке енергетике. Илолов је сигуран да ће се у планинама Памира најближих година родити нова наука.

Таџикистан и Русија су оснивачи овог центра. Али билатералном споразуму се могу придружити и друге земље. У совјетска времена у експериментима су учествовали научници из осам земаља света: Бразила, Пољске, Јапана, Боливије... Управо Боливији полигон има да захвали за свој назив – у планинама Чакалтаја се налази слична станица. Данас о жељи да се прикључе истраживањима на Памиру изјављују Казахстан, Белорусија и Пољска. 



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Словачка запретила обуставом снабдевања електричном енергијом Кијеву након суспензије


Возач пикапа улетео је у масу људи, а затим изашао из возила и отворио ватру на полицију, изјавили су сведоци.

Коментари извршног директора Тесле и Спејс екса уследили након објаве председника Џоа Бајдена о пакету оружја вредном 2,5 милијарде долара


Руски председник Владимир Путин потписао је у понедељак указ којим се захтева од илегалних миграната да легализују свој статус или напусте земљу до 30. априла. Ова мера је део...

  Новогодишњи и божићни празници пружају прилику да учинимо много, јер и мали гест може имати велики значај за некога. У том духу, компанија НИС је ове године упутила до...


Москва наводи да је спремна за мировне преговоре, али ће наставити са напредовањем док Кијев одбија преговоре.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА