Ракетни комплекс „Булава“: време је да се узме у наоружање
Година на измаку је представљала прекретницу у реализацији најамбициознијег руског војног пројекта „Булава-Бореј“. Дугогодишњи програм испитивања стратешког ракетног комплекса морског базирања је завршен, комплекс ће бити примљен у наоружање.
Уједно, у наоружање ће бити примљен и цивилни носач „Булаве“ – стратешки подводни носач ракета „Јуриј Долгоруки“. Израда ракете се одвијала од 1998. године, а прво пуштање у погон је било 2004. године. У целини, од 18 лансирања 11 је проглашено за успешно. 2011. године „Јуриј Долгоруки“ је први пут испалио „Булаву“, а у децембру је успешно остварио плотунско испаљивање, које је требало да буде одлучујуће за узимање овог комплекса у наоружање РМ Русије. У целини, пројекат је се показао као изузетно успешан, сматра главни уредник часописа „Народна одбрана“ Игор Коротченко:
Без обзира на појединачне неуспехе у почетној етапи, сва каснија лансирања су се завршила успешно, укључујући лансирање на максималну даљину у акваторијум Тихог океана, као и плотунско испаљивање две ракете. Имајући у виду да се код нас питање модернизације и замене постојећих подморница стратешке намене поставља прилично оштро, пошто су све оне грађене још за време Совјетског Савеза „Булава“ је крајње важан и потребан пројекат за руску Ратну морнарицу.
Ракету је конструисао Московски институт за термичку технику имајући у виду најновије тененције у области изградње ракета на чврсто гориво. Она може да понесе од шест до десет хиперсоничних нуклеарних блокова индивидуалног навођења, истиче Игор Коротченко:
Ракета поседује побољшане карактеристике за савладавање противракетног заустављања. Како оних елемената, који се данас развијају у САД, тако и узимајући у обзир појаву нових савршенијих система противракетне борбе. Сама „Булава“ је практично нерањива.
У етапи реализације задатка лета борбени блокови се захваљујући индивидуалном маневрисању на завршном делу трајекторије могу усмерити и створити ситуацију неодређености за комплексе заустављања, истиче стручњак. Борбени блокови се опремају великим бројем лажних циљева, што повећава нерањивост „Булаве“ за системе ПРО. У оцени могућности новог ракетног комплекса у превладавању ПРО оптимиста је и стручњак Института зе политичку и војну анализу Александар Храмчихин:
По мом мишљењу, свака ПРО у принципу није проблем не само за „Булаву“, већ ни за све постојеће ракете.
Укупно треба да буде направљено седам атомских подморница „Бореј“ и „Бореј-А“, опремљених најновијим ракетама. По мишљењу стручњака, с узимањем у наоружање комплекса „Булава“ Русија потврђује стабилност свог статуса нуклеарне државе. Ово омогућава одржавање стратешког паритета, како са САД, тако и с другим земљама-чланицама нуклеарног клуба.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »