Русија неће трговати Косовом
Интервју са амбасадором Руске Федерације Александром Алексејевим у Београду водили смо на дан парафирања Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ. На питање да ли Русија на корак Србије ка ЕУ гледа са више симпатија него на евентуални улазак у НАТО, амбасадор каже да Русија нема никакав проблем у вези са развојем односа Србије и ЕУ.
– Више од тога, ми подржавамо тај процес и зато могу само да честитам нашим српским колегама на парафирању тог споразума – каже амбасадор Алексејев.
Процењује се да ће први ефекат бити отварање српског тржишта за западни капитал. Да ли такав пут сужава простор за пласирање руског капитала у Србију?
– Не мислим да ће то утицати. Наш капитал је довољно конкурентан да би показао своју снагу током отвoрених тендера. Обавезно је стварање равноправних услова за руска предузећа, али то није нека новина, сви који се баве спољнотрговинским односима о томе су информисани. Долазак руског капитала у Србију је, пре свега, у интересу саме Србије. Мислим да ћете се сложити са мном да су спој спремности за помагање економског развоја и одсуство било којих политичких услова (што је данас можда помало и необично) драгоцена, неопходна и важна појава.
У медијима се спекулише да сте Београду ипак поставили услов за подршку око Косова?
– Рекао сам да никада нисмо постављали политичке услове и да то никада нећемо радити.
На самиту Русије и ЕУ, одржаном крајем октобра, Владимир Чижов је рекао да многе земље у ЕУ трпе негативан третман због билатералних односа са Русијом. Мислите ли да ће Србија бити међу тим земљама?
– Добро познајем господина Чижова, он је изванредан професионалац и ако он нешто каже – значи да је то тако. Међутим, јасно је да су сви покушаји утицаја на неку земљу да охладе њена осећања и односе са Русијом – неодговарајући и контрапродуктивни.
Верујете ли да би тако било и уколико би таквим притисцима била изложена Србија?
– Мислим да су последње године показале да Србија и Русија треба да буду стратешки партнери у свему. Постоје области у којима Русије није само стратешки партнер, него и једини партнер Србији. Зато мислим да наши српски пријатељи имају објективни интерес да развијају односе са Русијом, без икаквог нашег евентуалног покушаја притиска.
У понедељак је Александар Боцан-Харченко, после инсистирања косовских Албанаца на постстатусним питањима, рекао да је то губљење времена и да он нема мандат своје владе да разговара о било чему другом осим о статусу.
– Преговори се тичу статуса Косова, то је основна тема, и не може бити никаквих промена.
Али амерички представник Френк Визнер је констатовао да нема напретка у преговорима и чак је довео у питање мирно решење косовског проблема. Да ли те речи схватате као претњу?
– Било какав покушај да се предвиђају резултати преговора су контрапродуктивни. На тај начин је од самог почетка наступио Ахтисари. Резултат је био да смо изгубили много времена и сада се поново преговара. Ако једна од страна није спремна да се креће ка компромису, то само значи да са том страном треба радити још интензивније.
Шта је реалније: да српски предлог о хонгконшком моделу отвори нове могућности или да САД и Велика Британија подстакну убрзано проглашење једностране независности и признање?
– Хајде да говоримо о ономе што би било пожељно.
Знамо шта је пожељно, али је битно шта је реално.
– Мислим да нико не жели да ситуација решавања косовског питања изађе ван оквира преговарачког процеса. Међу онима који умеју да на мапи пронађу Косово, значи међу стручњацима, све је мање оних који мисле да би се једнострано проглашење и признање независности Косова одвијало на миран начин.
Или поштовање права или хаос
Наводно је Америка Русији понудила „пакет” у коме се српска покрајина Косово третира као део ширег договора две земље. Је ли Косово најтања карика?
– На свим нивоима смо више пута рекли да Косово не може да буде предмет било какве трговине. Ради се о томе да ми треба да направимо избор: или остајемо у оквиру међународног права или га рушимо и користимо нека нова средства у систему регулисања конфликта. У том другом случају често чујемо реченицу: „Постоји реалност”. Ако се договоримо да признајемо реалност на Косову, онда њу треба да признамо и у другим регионима. Јасно је до каквих би последица то довело. Теза да Косово не може да буде преседан неће издржати ни једну критику.
А какав би могао да буде руски одговор уколико дође до кршења међународног права?
– Ако се крене у рушење међународног права, сви ћемо доспети у хаос. Мислите ли да неко може да буде спреман на хаос?
Мислим да из хаоса увек неко може да извуче корист.
– Хаотичан развој ситуације и јесте опасан због тога што нико не може да предвиди све последице.
Како Русија гледа на београдски предлог о коришћењу хонгконшког принципа и да ли он може да отвори нове могућности у преговарачком процесу?
- Апсолутно смо убеђени да сваки нови предлог отвара нове могућности. Ми примећујемо велику активност ваше делегације на преговорима. Сада и друга страна треба да следи ваш пример.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »