Од Кремља до Калушких поља
Савет Федерације је одобрио ширење граница Москве од 1. јула 2012. године. После придруживања дела Московске области територија главног града ће се повећати 2,4 пута. На придруженим територијама ће се градити нове зграде, школе и путеви, такође ће се усавршавати инфраструктура. Није искључено да ће се после ширења на нове московске територије преселити део органа федералне власти.
У складу с променама, престоница Русије ће се повећати за 148 хиљада хектара, који се налазе с јужне стране садашње територије града. У састав „Велике Москве“ ући ће неколико великих насељених места – градови Тројицк и Шчербинка – и на десетине насеља. Без обзира на то број становника главног града ће незнатно порасти – свега за 232 хиљаде људи. У самој Москви данас има око 12 милиона становника. Управо они ће дисати слободније. Град се шири, смањиће се густина становништва и повећаће се обезбеђивање станова људима. Притом нови стамбени квартали неће подсећати на камене џунгле као сад, каже стручњак Академије за народну привреду при влади РФ Вјачеслав Глазичев.
Задатак се пре свега састоји у томе да се обезбеди повећање стамбеног простора ван граница некадашњих административних граница града. Он уводи нормална строга правила за коришћење земљишта и изградње на овој територији, на којима се до сада градило стихијски.
Сад се пред архитекте и стручњаке за урбанистику (функционисање великих градова) поставља задатак стварања новог плана развоја „Велике Москве“. Власти главног града су објавиле планове за одржавање међународног конкурса за најбољи пројекат. Претпоставља се да ће идеје бити обнародоване до јесени 2012. године. Стручњацима предстоји да направе планове за изградњу нових саобраћајних магистрала и социјалних објеката. Међутим, главно је предвидети формирање административних и финансијских центара. Како је предложио председник Русије Дмитриј Медведев, ширење Москве треба да избави историјски центар од чиновника. Претпоставља се да ће се сва министарства преселити на нове територије. И то је крајње позитивна иницијатива, каже заслужени архитекта Валерије Ржевски.
Видите какви су сад проблеми са саобраћајем, с истим овим метроом, какве су бујице људи. А зашто сви иду у центар? Треба изместити административни блок, направити административни град-сателит, малу престоницу, као што је у Немачкој својевремено био Бон. И у трен ока ће се око њега створити и пословни и банкарски центар. И хиљаде фирми ће се тамо преселити. Кремљ и центар Москве су историјски град и људи у њега треба да долазе као у музеј.
Власти Москве истичу да придруживање нових територија неће захтевати додатна издвајања из буџета главног града. Велике инвестиционе и грађевинске компаније су већ најавиле амбициозне пројекте, а у влади земље се спремају предлози да пресељење министарстава. Раније су у Министарству финансија говорили да имају план, не просто како да се уштеди на пресељењу, већ и како да се заради новац за буџет.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Москва
- инфраструктура
- становништво
- инвестиције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »