BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа: губитак идентитета

Европа: губитак идентитета
29.12.2011. год.
Желим да једем свој хлеб, пијем своју воду, а не флаширану из Холандије

2011. година је постала једна од најпротивречнијих у савременој историји Европе. Без обзира на апокалептичне прогнозе, ЕУ је успела да избегне пропаст, а колебања курса јединствене европске валуте  нису била разорна. Међутим, постоје озбиљни разлози да се тврди да ће  главне тешкоће  тек настати, и то оне нису сезонске или шпекулативне, већ имају системски карактер – сматра наш посматрач Петар Искендеров.

Управљање ЕУ је коначно прешло у ручни режим, аутоматски механизми су затајили.

И то главни непријатељ јединствене Европе је у самом њеном срцу – у Бриселу.  Евробирократи су почели да граде заједничку за унију  зграду, али нису размишљали ко ће у њој да живи. Због нечег аутори мастрихтских, лисабонских и других споразума били су убеђени да ће у новој Европи живети нови људи – слободни од расних и националних предрасуда, који су заборавили вековне бројне увреде  и традиционалне начине живота.

Међутим, од првих појава финансијске кризе постало је очигледно да мада грађани ЕУ више нису подељени визним и валутним преградама, али су раздвојени још више него је то било 1970-1980-их година. Како с правом истиче италијанско издање  Limes, Европа данас преживљава не кризу еура, већ кризу сопственог идентитета. Ствар је у томе што је ради чврстоће  зграде јединствене европске државе њеним архитектама потребна једна нација. Међутим, постизање тога је неизводљиво. Како с правом помиње то издање, никада у историји Литванац или Кипрљанин, Малтежанин и Словак, Италијан и Естонац, Енглез и Аустријанац, а да не говоримо о  Французима и Немцима, нису живели под истим кровом, нису делили хлеб насушни, мисли и дубока осећања. У историји Европе су била два  очита покушаја да се сагради континентална империја с једином нацијом у центру – Наполеонова и Хитлерова. Данашња ренесанса национализма у многим земљама Источне Европе подсећа на виталност таког расположења.

Зато су повкуле ћебе на себе мање успешне земље од Шапиније и Португалије све до балтичких држава – које се труде да следе свој, а не наметнут идентитет – истакла је у разговору с Гласом Русије експерт у области компаративне политикологије МГИМО МИП РФ Јелена Пономарјова.

Желим да једем свој хлеб, пијем своју воду, а не флаширану из Холандије. Желим да живим у својој кући, која ми се допада, а не у оној која одговара стандардима. Таква расположења у европским земљама постојала су увек, али су  се сада повећала као реаговање на форсирано наметање неидентификованих модела.  Становницима конкретних земаља са својом јединственом историјом и културом предложено је да постану Општеевропљани, који су подређени одлукама бриселске бирократије. У различитим државама ЕУ такво наметање новог идентитета наилази на различите по облику, али сличне уствари протесте – од акција антиглобалиста у Западној Европе све до демонстрација за заштиту националне и религиозне самосвести у Грчкој. Постоје сви  разлози да се тврди да ће се такви протести повећавати.

1990-их година Европљани су заиста изгледали сложнији. Све је то трајало до оног времена, када  је ЕУ покушала да реши глобални задатак – да интегрише у уједињену Европу земље, које не само никада нису живели под истим кровом, већ и историјски спадале у непријателске логоре. Форсирани пријем у ЕУ држава Централне и Источне Европе је донео ЕУ не нова финансијска и трговинска тржишта, већ ренесансу месних увреда и расположења да се издржава на туђи рачун.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/fdecomite/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА