Професори увели прохибицију
Да су ђаци мангупи то је уобичајено, али да их у томе „победе” професори је реткост. На екскурзији у Грчкој ђаци су као и многи други предвече изашли у град, а за ноћ и повратак у хотел опскрбили су се великом количином алкохолних пића за провод по собама. Али, на улазу у хотел сачекали су их професори и покупили флаше. Неколико љутих и храбрих ђака успротивило се овом угрожавању „људских права” и одузимању приватне својине. Професори су се досетили, па су пиће понели назад у Београд и спремни су да на родитељском састанку „одузету приватну својину” врате родитељима. Са једне стране доскочили су ученицима, а са друге на најпластичнији начин родитељима ће демонстрирати шта раде њихови мезимци у тинејџерском добу. Ако ништа друго, спречили су да се, као на недавној екскурзији Пете београдске гимназије у помоћ зову и лекари који су пијаним девојчицама испирали желуце.
Трећаци из Гимназије „Свети Сава” и њихови професори вратили су се у петак са екскурзије у Грчкој. Осим сувенира и лепих успомена са путовања, донели су и око 20 литара алкохола. Ово пиће донели су професори! Одузели су га од ученика, које су свих седам дана контролисали шта уносе у хотел у пластичним кесама и шта крију испод јакни.
– То је само мањи део који смо понели да покажемо родитељима. Највећи део просули смо у Грчкој, а највероватније да су и поред наше контроле, ученици ипак успели да прошверцују већу количину алкохолних пића – каже Мирјана Виденовић-Ивановић, професорка француског језика и стручни вођа екскурзије.
Родитељи ће имати шта и да виде. Професори су из Грчке донели око десет полулитарских конзерви „амстел” пива и нешто мање флаша овог пића. Ученици нису штедели паре за пиће. Међу флашама које су покушавали да прошверцују поред својих професора био је виски „џек денијелс”, једна текила и два вискија „џони вокер”. За алкохол су, дакле, гимназијалци спремни да одвоје и више од 100 евра, али највише новца троше за пиво. Око десет литара „хајнекена” професори су просули у Грчкој, као и већи део конзерви „амстела”.
Пре одласка у Грчку, родитељи и ученици потписали су изјаве да деца неће користити алкохол, али очигледно да то није било довољно. Уз све забране, како школске, тако и оне које се тичу забране точења алкохола малолетним лицима, гимназијалци су пазарили десетине литара алкохола.
– Ученици којима смо узимали боце, углавном се нису бунили, али било је и двоје-троје њих који су сматрали да немамо права да одузимамо њихову имовину. То је глупост, јер ми смо у обавези да одузмемо алкохол малолетницима, а да то нисмо учинили ми, урадила би то полиција – изричита је Мирјана Виденовић-Ивановић.
Професорка каже да је после два дана проведена на екскурзији, трошење џепарца на жестока пића знатно смањено.
– На овај начин желели смо да ставимо ученицима до знања да не могу да конзумирају алкохол тако отворено. Опијање на екскурзији је, изгледа, дечја болест коју средњошколци морају да прележе. Али, неки од њих очигледно мисле да је обавезни део програма и алкохол – каже Виденовић-Ивановић.
Она је нагласила да је алкохол куповало и конзумирало само десет одсто ученика, али и да је чињеница да нове генерације средњошколаца превише пију.
– Када имамо организоване вечери у дискотеци, немамо никаквих проблема са ученицима, јер смо сви на окупу и пазимо на њихово понашање. Међутим, када се вратимо у хотел, они се затворе у своје собе и поједини користе прилику да се опијају – каже Виденовић-Ивановић.
До сада, садржај заплењених боца и конзерви се бацао. Можда ће оваква врста казне, која подразумева и подношење доказа родитељима на увид, донети више учинка.
– Ученици од којих је одузет алкохол биће кажњени, а њихови родитељи обавештени о тачној количини пића коју су њихова деца пазарила. На Савету родитеља показаћемо свима шта је прикупљено од ученика – каже професорка Виденовић-Ивановић.
Донето пиће биће предато родитељима гимназијалаца који су купили алкохол, а који су одмах по доласку са екскурзије обавештени о преступу своје деце.
Забрањен рад две школе
Лесковац - Републички санитарни инспектори забранили су рад основним школама у бојничким селима Придворица и Лапотинце због лоших санитарних услова, саопштио је јуче начелник те инспекције Горан Стаменковић.
Он је казао да је Републичка санитарна инспекција, истовремено, донела решења о забрани употребе воде за пиће у девет основних школа у лесковачком и власотиначком крају.
Реч је о школама у селима Брестовац, Доње Бријање, Липовица, Међа, Шарлинце, Свође, Јастребац, Доњи Дејан и Доња Лапушња.
Стаменковић је казао да су у узорцима воде, коју су пили ученици тих школа, пронађене бактерије фекалног порекла. „Све те школе, осим школа у Јастрепцу и Доњој Лапушњи, већ неколико година имају хлоринаторе, али су их нестручно користили, па је дошло до продора бактерија”, казао је Стаменковић.
Начелница управе за друштвене делатности општине Лесковац Сузана Станковић-Илић рекла је да је школама у Лесковцу, где је забрањена употреба воде за пиће, наложено да поправе хлоринаторе, а трошкове поправке ће сносити та управа.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »