BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Инвестициони рекорди Гаспрома

Инвестициони рекорди Гаспрома
21.12.2011. год.

У наредне три године Гаспром ће потрошити скоро 200 милијарди долара за нове пројекте. У плану је да се одреши кеса за разраду налазишта на полуострву Јамал у Источном Сибиру и да се изгради гасовод из Јакутије у Владивосток. Такође руски гасни холдинг планира да заврши изградњу гасовода Јужни ток, линију којом ће плаво гориво кренути европским потрошачима.

За нове пројекте компаније обично узимају кредите и траже партнере са којима би могле да деле трошкове и каснији профит. Највероватније тако ће постпутити и Гаспром, говори експерт руског фонда Институт енергетике и финансија Сергеј Агибалов.

Гаспром поседује врло висок кредитни рејтинг, зато неће имати тешкоћа у привлачењу средстава са спољних тржишта. Па и сама компанија генерише велике новчане токове. Тако да за Гаспром неће бити тешко да нађе финансије за своје пројекте.

Неопходност великих новчаних улагања сасвим је објашњива. Ако је раније све било везано за извоз у Европу, сада се активно развија азијски правац, сматра директор Института за националну енергетику Сергеј Правосудов.

Кина ће неколико пута увећати потрошњу горива, зато ће се руском гасу наћи тамо место. У Јапану, због затварања нуклеарних централа, такође ће бити потребни додатни обими. Из свих тих прогноза следи да је нови гас потребан, значи потребно је отварати и нове пројекте.

Гаспром се припрема да адекватно одговори на увећање потражње, У том контексту разрада нових налазишта разуман је и благовремени корак. Стара база налазишта се исцрпљује, наставља Сергеј Правосудов. Треба отворити нове. То је у првом реду полуострво Јамал и налазишта у Источном Сибиру, између осталог у Јакутији. То су природни процеси.

Важно је истаћи да се у инвестиционим плановима руске гасне компаније појавила тачка о разради Штокмановског налазишта у Баренцовом мору. После покретања овог комплекса од којег ће половина припадати Гаспрому, налазиште ће постати највеће налазиште на северним ширинама које се експлоатише у свету. На списку планираних трошкова компаније је још један пројекат – гасовод Алтај, који ће спојити Руију и Кину. Испоруке њиме треба да почну крајем 2015, почетком 2016. године.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА