BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како заштитити мале пешаке

Како заштитити мале пешаке
20.12.2011. год.
Број жртава саобраћајних несрећа у Србији далеко је већи него прошле године. Иако скоро све општине у Србији добијају новац од казни, слабо се улаже у нове тротоаре, обележавање школа и постављање заштитних ограда, што угрожава нарочито децу.

Број жртава саобраћајних несрећа у Србији далеко је већи него прошле године. Иако скоро све општине у Србији добијају новац од казни, слабо се улаже у нове тротоаре, обележавање школа и постављање заштитних ограда, што угрожава нарочито децу.

У Србији је, за 10 месеци ове године, у више од 35.000 саобраћајних несрећа погинуло 595 особа. То је далеко већи број жртава него прошле године, па стручњаци упозоравају да је крајње време за широку акцију.

Иако је, према статистичким подацима, Србија међу безбеднијим земљама у Европи са мање од 100 погинулих на милион становника, када се погледају бројеви, ефекти новог Закона о безбедности саобраћаја бледе.

Осим статистике и великих казни, нико из локалне самоуправе или путарских фирми није се укључио у заштиту малишана.

Скоро све општине у Србији добијају новац од казни, али се тротоари слабо праве, школе се не обележавају, а заштитне ограде се не постављају. Новац, уместо за унапређење саобраћаја, иде за плате општинских чиновника.

"Сигурно је да се зоне школа и предшколских установа морају посебно обележити и обезбедити физичким препрекама, како би се смањиле брзине и спречиле могућности настанка несрећа са тешким последицама", сматра Борис Антић са Саобраћајног факултета.

Психолози који раде у Агенцији за безбедност саобраћаја кажу да деца, ма колико била озбиљна, и у млађем узрасту морају имати родитељски надзор и едукацију о опасностима које вребају у саобраћају.

"Од седме године деца су у стању да усвоје неке вештине и да почну да их примењују, али све до 10-11. године нису у стању да те вештине примене у свакој ситуацији, посебно онда када су са вршњацима. Тада им пажња опада и нису пажљиви када прелазе улицу", каже психолог Нина Драгутиновић Јовановић.

Применом нових технологија у изради саобраћајница постижу се позитивни резултати. Тако, на пример, где год је било новца да се уместо раскрснице организује кружни ток у Србији, на тим местима број саобраћајних удеса пао је 50 одсто, а нико није погинуо откако постоји кружни ток.

Зашто то не буде правило и крај школа и зоне где ђаци прелазе улицу, питање је које упућују стручњаци са Саобраћајног факултета.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА