Русија и ЕУ: односи морају да се учвршћују
Русија и ЕУ су ратификовале списак заједничких корака, усмерених на прелаз ка безвизном режиму, потврдиле спремност да сарађују у енергетској сфери, у решавању међународних проблема. То је резултат сусрета председника РФ Дмитрија Медведева и представника ЕУ приликом одржаног самита Русија-ЕУ.
Од предстојећег сусрета не треба очекивати сензације, говорили су уочи сусрета и руски, и европски аналитичари. Делимично су они били у праву. Практично су све изјаве после самита биле резултат трајних и детаљних билатералних преговора. Само један изузетак: променила се атмосфера дијалога, изазвана нестабилном економском ситуацијом у Старом Свету. Први пут се у улози оног, који моли, нашла Европа, те је добила од Дмитрија Медведева обећање да пружи финанси подршку.
За нас је веома важно да би се европске државе договориле, испољиле уздржаност, одлучност у сложеној ситуацији, сачувале све, што је учињено последњих деценија. А то је пример, који инспирише. Треба да се сачува једна од најважнијих резервних валута – евро. За то су заинтересоване ЕУ, државе ЕУ, Руска Федерација, која има, као што знате, 41 одсто валутних резерви у тој валути. Ми ћемо пружати финансијску помоћ, јер имамо квоту у оквиру ММФ, те смо спремни да инвестирамо потребна новчана средства ради подршке европске економије.
Без обзира на спремност Русије да спасава економију Европе, представници ЕУ су одлучили да критикују Русију за одржавање избора и неуважавање људских права. Они су одмах добили одговор Дмитрија Медведева
Имамо своје проблеме, такве проблеме има и ЕУ. Постоји проблем неуважавања права рускојезичних грађана у низу земаља, као и познате чињенице ксенофобије, екстремизма и неонацизма у низу држава ЕУ. То се не сме прећутати. С тиме се треба борити.
Без обзира на обострану критику у главним питањима, ЕУ и Русија су се договориле – ускладиле су првостепене планове за прелаз ка безвизном режиму. У томе је била, како је истакао председник Европског савета Херман Ван Ромпеј, велика заслуга лично Дмитрија Медведева.
У складу са усвојеним планом, ради увођена безвизног режима Москва мора да уводи биометријске пасоше, бори се против илегалне миграције, ефикасно управља границом. Према уверењу руске стране Русија је у стању да испуни те захтеве мање него за годину дана. Краткорочна безвизна путовања у земље ЕУ ће бити могућа већ идуће године, надају се у Москви. Међутим, чиновницима ЕУ се не жури. Председник Европске комисије Жозе Мануел Баррозу сматра да до тога неће доћи идуће године. То је дугорочни циљ. У сваком случају, која је страна у праву, моћи ће да се види приликом следећег 29. самита Русија ЕУ.
За сада је позитиван резултат билатералних сусрета учлањивање Русије у СТО. Томе су допринели и чиновници ЕУ. За Русију је Европа основни трговински партнер. Према речима Дмитрија Медведева, трговински промет између РФ и ЕУ 2011. године износи око 400 милијарди долара, тај ће износ ускоро бити повећан.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »