СТО: финиш маратона
Русија се учланила у СТО. 18-годишњи преговори су завршени потписивањем у Женеви протокола о прикључењу СТО. Драмске промене у вези са тиме не треба очекивати, - уверавају грађане Русије експерти. Законодавство земље је већ давно усклађено с нормама те трговинске организације.
Преговоре за учлањивање у СТО Москва води већ од 1993. године. Тај се процес стално успоравао не само из економских, већ и из политичких разлога. Да би се прикључио тој организацији кандидат је морао да има подршку свих њених чланица. Користећи тај услов, кочили су учлањивање Русије њени партнери из Источне Европе – Пољска, Грузија. Њихови мотиви нису имали односе с економијом. На крају крајева су несугласице савладане. Шта пружа Русији учлањивање у СТО, шта ту има више - предности или мана? Како истичу експерти, већина мана је савладана током преговора. Међутим, за земљу ће економски живот према нормама СТО бити изазов, - сматра аналитичар Више школе економије Леонид Пољаков.
Сама чињница мора да се третира двоструко. С једне стране, као лиценца да смо пуновредна тржишна економија. С друге стране, за нас је то озбијљни изазов, јер за 5 до 10 година - ако се наша економија не диверзификује, ако основне индустријске гране не постигну ниво, који би омогућио а да се не боје конкуренције јефтинијих и квалитетних производа – учлањивање у СТО може да буде веома неповољно.
Иствремено уступци, које је добила Русија, веома су знатни. Између осталог, могуће је сачувати, а чак и повећати на 9 милијарди државну подршку пољопривреде. Постепено ће се смањивати обим државног финансирања, у току 5 до 7 година. Како је истакао у интервјуу Гласу Русије главни преговарач руске делегације Максим Медведков, Русија фактички живи у правном систему СТО већ око 8 година. Још 2004.-2005. године су усклађени с захтевима те организације Царински кодекс, закони о техничком регулисању, о државном регулисању спољне трговинске делатности и још више од 300 правних аката.
Уочи потписивања протокола САД су изјавиле да неће применивати споразум према Русији, јер у САД-у све до сада делује амандман Џексона–Веника, који може да укине само конгрес. Подсетимо, он је усвојен у октобру 1974. године на позив јеврејских заједница САД да изврше притисак на СССР у циљу укидања забрана за емиграцију. Без обзира на обећања већ неколико америчких председника да ће укинути застарели документ, он је још увек на снази. Русија је у петак одговорила симетрично – она такође неће користити принципе СТО према САД-у.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/World Trade Organization/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »