Тадић ће први да каже: „Томо, помози”
Коштуница се држи као дрвендека, он ће по новинама да ме прозива да сам неморалан, непатриота, а Тадић ће да ме позове, он воли да покаже како је добар мангуп из дворишта
Вечита „црна овца” српске политичке сцене, најјача партија са најслабијим коалиционим потенцијалом, Српска радикална странка нашла се у последњих десетак дана, колико траје криза владајуће коалиције због председничких избора, у ситуацији да њену подршку за датум одржавања избора практично траже и Демократска странка Србије и Демократска странка. Заменик председника СРС-а Томислав Николић каже да га то не изненађује и да је то само ствар партијских интереса.
– ДСС има интерес да у децембру не буде избора зато што какав год да је Коштуница ће имати моралну дилему, јер је обећао подршку Тадићу на предстојећим изборима. Значи, требало би да ту подршку ускрати, а да не поремети односе у влади. Коштуници би одговарало да избори буду одложени, рецимо за март, када би могао отворено да да подршку Тадићу, зато што ће тада бити јасна ситуација на Косову и Метохији. Та подршка неће бити лоше схваћена у ДСС-у, а са друге стране ако би Тадић лоше реаговао на некакво самопроглашење независности КиМ, онда Коштуница скида са себе ту обавезу да га подржи и онда је лако ићи у изборе у којима не подржавате Тадића.
Демократска странка неће одустати од избора у децембру. По мојим проценама, не по мојим сазнањима, дакле, анализирајући ситуацију они немају шта да чекају у марту. Зато што не могу да се понашају како ће сви остали највероватније да се понашају после проглашења независности КиМ. Очигледно је да та немачка струја у ДС-у још доминира, каже Николић за „Политику”.
Очекујете ли само председничке изборе у децембру?
– ДС жели председничке изборе и претпостављам да ће хтети да се додатно обрачуна са ДСС-ом тиме што ће увући још неке изборе у децембру, на пример, покрајинске. И онда ће ДСС бити у тешкој кризи. Не може да бојкотује и покрајинске изборе, не може да изађе на изборе на којима ће рећи бирачима само заокружујте један листић, овај други не, или на овом другом заокружите неког другог. То је јако лоша порука и јако лош позив бирачима. Сукоб је евидентан и очигледан и ја бих волео да он буде још оштрији. Нама одговарају избори у ситуацији када су ДС и ДСС посвађани. Ми нећемо имати бољу прилику да кандидате ЕУ победимо него сада.
Осим што са Тадићем и Коштуницом разговарате преко новина, да ли је било неких других контаката. Колико дуго нисте причали?
– Од када сам смењен.
Очекујете ли да неко од њих двојице упути Вама сигнал?
– Очекујем: „Томо, помози!”
Ко ће први да каже „Томо, помози”?
– Тадић. Коштуница ће по новинама да ме прозива да сам неморалан, непатриота, а Тадић ће да ме позове.
Да ли то говорите из искуства?
– Процењујем. Тадић воли да покаже како је он добар мангуп из дворишта, а Коштуница се држи као дрвендека.
Сада Вам, кажете, одговарају председнички избори? А локални и покрајински?
– Не одлучујемо ни о чему. Поново смо у ситуацији да чекамо некакав расплет, као и цела Србија. Поново почињу ноћни договори и преговори из којих излазе посвађанији. Ако већ не можемо на то да утичемо, онда можемо да изнесемо јасно свој став. Ми нисмо у том ставу експлицитни као ДСС који каже „нисмо за изборе и нећемо на њима учествовати”. Ми кажемо „нисмо за изборе, али размислићемо и одлучити да ли ћемо на изборима учествовати”. У принципу, опозицији увек одговарају избори.
Oпште је познато да је Војислав Шешељ увек био за то да се избори никада не бојкотују.
– Али овога пута избор је препуштен мени. Овде се ради о личном избору. Дакле, нису у питању избори за локалну самоуправу, покрајину, републички парламент, ово су избори за председника републике и наш разговор је тако текао пре 15 дана. Ни Војислав ни ја немамо јасан став нити чврсто мишљење ићи или не ићи и све то одмеравамо и на крају је остало то: „Томо, ти ћеш бити кандидат, па ти сам размисли шта теби одговара или не одговара”. Пошто мислим да више никада нећу имати прилике за кандидовање ако бих ове изборе изгубио, све морам да одмерим. И одмеравам све и мислим да шансе никада нису биле веће. Сада неће бити Богољуба Карића да одвуче велики део гласова и да после тога те исте бираче позове да гласају за Бориса Тадића. Сада нема кандидата ДСС-а који ће свој проценат да одвуче, па да после позове да се гласа за Тадића.
А шта је с кандидатима СПС-а и ЛДП-а?
– Који ће бити мотив СПС-а да има свог кандидата? Поставља се питање, шта је оријентација СПС-а – да помогне Тадићу или Николићу. Кандидовањем не помаже Николићу него Тадићу, док Чедомир Јовановић својим кандидовањем директно ради против Бориса Тадића.
Рекли сте да децембар није време за изборе због Косова, а са друге стране нисте спремни да Борису Тадићу допустите лаку победу неучествовањем на тим изборима. Када будете преламали шта ће вам бити важније: оно што је по Вашем мишљењу добро за Србију или оно што по Вашем мишљењу није добро за Тадића?
– Дакле, рекао сам да за Србију није добро да победи Тадић. Рекао сам да је неморално расписивати изборе у децембру. Ја их не бих расписао и зато сам смењен са места председника Скупштине, да би Тадић одлучио када ће који избори да буду. Да сам којим случајем на функцији председника Народне скупштине, Скупштина би до сада усвојила све законе предвиђене Уставним законом или би била закључана. А шта ако донесу неуставне законе? Ко ће да им обори те законе? Уставни суд није формиран. Значи, и с те стране је неморално расписивати председничке изборе и то Тадић врло добро зна. Он виртуелно обавља функцију председника републике, он не зна шта му закони дозвољавају, а шта не.
Али и Ви сте спремни да исто то радите ако изађете на изборе у децембру.
– Тако је, али ја то јавно кажем. Ја у томе највероватније морам да учествујем. Нисам ја крив што до тога долази. Али, хајде да се повучем и да кажем, иди Тадићу сам. Шта ће ми рећи народ. „Пустио си га да победи. А што си га пустио без борбе”. А када ће он бити слабији него сада.
Због чега је, како кажете, неморално да Тадић иде на посао а не зна шта му пише у опису радног места, а морално је ако сте Ви у истој позицији. Зар не бисте и Ви без закона о председнику, али и закона о одбрани, војсци, спољним пословима и службама безбедности, морали да сами процењујете шта су ваша овлашћења?
– Тако је, али бих зато инсистирао на томе да нова влада одмах донесе те законе.
Која нова влада?
– Мора да буде нове владе. Ако дође до таквих избора да они буду одржани уз потпуно противљење Војислава Коштунице онда је немогуће да опстане влада. То значи да ћемо имати парламентарне изборе.
Али сте помињали и да би Скупштина због ванредне ситуације око Косова могла да изабере нову владу и без избора?
– Апсолутно је и то могуће.
Једина могућа већинска влада је са ДСС-ом и СРС-ом.
– Зашто не ДС и СРС?
Рекли смо једина могућа.
– Зашто је могућа са ДСС-ом када је тренутно актуелнији мој сукоб са Коштуницом, него са Тадићем. Последњи у низу сукоба између мене и те двојице је сукоб са Коштуницом, тако да не могу да се вратим на став да стално морам да причам како са ДСС-ом не може да се направи влада. Не кажем да је немогуће и не постављам никакве услове, али би заиста Србија морала да буде страховито угрожена и заиста бисмо морали можда чак и пред камерама да се договоримо шта треба да се ради. Пре тога требало би одржати седницу Народне скупштине на којој ћемо предвидети самопроглашење независности КиМ и нећу уопште да дозволим да ми неко каже „трчите пред руду, можда тога неће бити”. Не, тога ће бити и хајде сада да правимо резолуцију. Ако хоће да учествују у томе, онда можемо да се договоримо о свим мерама и ја сам спреман да уопште не дирам ни ову садашњу владу и да се понашам као да ми је из срца изашла ако хоће да брани КиМ.
Ви сте предложили да Скупштина донесе одлуку о прекиду дипломатских односа са земљама које признају независност Косова. Има тумачења да такав прекид дипломатских односа може да буде контрапродуктиван.
– Прекид дипломатских односа сам наговестио као меру можда и пре годину дана у Народној скупштини Републике Србије и он је дочекан на нож од свих политичара, свих медија. Говорили су да је то ксенофобија, аутизам, затварање, не можемо да заштитимо интересе на тај начин да бих после чак и Вука Јеремића чуо у Савету Европе, а и више пута у његовим дипломатским сусретима, да говори о преиспитивању односа са државама које признају независност. Дакле, да сам министар, или председник владе и ја бих можда бирао речи којима бих се некоме обраћао. Ја сам сада у опозицији и апсолутно огољено желим да суочим грађане са истином. Како да се понашамо према тим државама? Хоће ли нам онда бити циљ таква ЕУ.
Хоће ли?
– Шта је сада Србија за ЕУ? Нека буде да је ЕУ најквалитетнији персијски тепих, најскупљи, да су га принцезе ткале, а има једну рупу. Са том рупом тепих ништа не вреди. Без те рупе то је прави тепих. Мене околности терају да будем противник ЕУ, иначе сам евроскептик, као што су и многи Европљани . Дакле, ако нешто мора да се деси, деси се, али немој да ми кажеш да то волим.
Предложили сте и економску и сваку другу блокаду у случају проглашења независности. Таква блокада погодила би и Србе на Косову?
– А да ли ће бити Срба у држави која себе назива независним Косовом? Ја мислим да неће.
Пре нешто више од месец дана за наш лист градоначелница Новог Сада Маја Гојковић је рекла да очекује да ускоро изађете са вашим председничким програмом. Хоћете ли то учинити?
– Ја не знам зашто ваш лист форсира причу о Маји Гојковић. Наравно, да ћу имати свој председнички програм и наравно да га већ пишем. Наравно да зна Маја добро да ја пишем све сам себи. Па и њој нико ништа не пише. Дакле, изаћи ћу са програмом, не због Маје Гојковић, ни због листа „Политика”, него што мислим да би бар 200.000–300.000 грађана требало да добију књигу у руке о томе како ја видим Србију. Ово нису обични избори, није персонално решење. Ово је сукоб две идеје. Једна је идеја Бориса Тадића који је по сваку цену за ЕУ, а друга је идеја СРС за коју се ја изузетно залажем, сарадња са свима у свету, а сада одмах са пријатељима.
Према истраживању које је наручила Влада Србије у августу ове године, 70 одсто испитаника је рекло да треба наставити сарадњу са ЕУ и ако она призна независност Косова.
– Онда ће и Борис Тадић имати 70 одсто гласова, а пошто он не може да има ни 30 одсто, видећете како то грађани одлучују на изборима. Још је у магли шта ће ЕУ да уради са КиМ. Када буде извесно и када буде потпуно јасно онда ће бирачи да се определе. Убеђен сам да ће драстично опасти број људи који имају поверење у ЕУ оног часа када ЕУ стане одлучно и чврсто иза независности КиМ. Не заборавите, и за чланство у НАТО било је негде око 50 процената. Колико сада људи жели да будемо у НАТО. Зашто људи не желе да кажу да су против ЕУ? Зато што је то претња: ако не будете у ЕУ бићете сиромашни. Али то уопште није тачно. Шта развија Русију која није чланица ЕУ? Шта развија Кину, шта развија Индију?
Можда природна богатства која ми немамо?
– Јесте. Што ми не бисмо сарађивали са Русијом на тим природним богатствима. Што ми не бисмо били дистрибутивни центар за целу Западну Европу. Што ми не бисмо склопили уговор да 15 година користимо та богатства, као што су некада користили Украјина, Белорусија и остале државе.
Која је цена тога?
– Да купе Електропривреду Србије. Боље они, него да је добије неко од наших криминалаца џабе. Ја то прихватам, упола цене бих Русима дао све оно где је потребна сировина и енергија, јер то само из Русије може да дође. Шта ће нама нафтна индустрија ако немамо руску нафту. Шта ће нам Србијагас ако немамо руски гас.
Као што један део грађана не воли да будемо потпуно зависни од Америке и Запада, тако и један део не воли да будемо потпуно зависни од Русије. Зар не може нека средина да се нађе?
– Наравно да може. И увек сам инсистирао ка тој средини, док ЕУ није јасно рекла да нам отима КиМ. Каква је то ЕУ која нас већ седам година држи на леду, прима мање развијене државе од нас, прима недемократски уређена друштва, а нама каже: „Када ухапсите Ратка Младића можемо да разговарамо о ЕУ”. Каква је то уцена? Још кажу: „Ко је он да уцењује осам милиона људи”. А ко је ЕУ да уцењује осам милиона људи једним човеком. А шта ако га никада не ухапсимо? Колико још година треба да робујем док неко не установи да би сада Младић имао сто година и да је вероватно већ мртав.
Нисам батина Војислава Коштунице
Како објашњавате то да и после свега, у јавности као да постоји утисак да сте ви на неки начин батина ДСС-а зато што увек постоји могућност да ако се ДСС посвађа са ДС-ом, направи савез са радикалима?
– А што бих ја био батина Војислава Коштунице и шта сам и кад ја то урадио у његово име. Ја бих пре рекао да сам ја претходница, можда је судбина СРС-а да руши ограде, да чисти минска поља и да нестане чистећи минска поља, али остаће за нама чиста Србија. Али, све приче о Косову и Метохији потекле су од СРС-а, сад су скоро сви на тим позицијама. И сад народ каже боље би се против криминала борили радикали и Коштуница, боље би чували и Косово и Метохију, боље би сарађивали радикали и Коштуница са Русијом, али то мене не повезује са Војиславом Коштуницом, а ни њега са радикалима. Узрок свих посртања Србије у последњих шест-седам година је Војислав Коштуница. Он је увек правио нестабилне, критичне владе, владе са сваким, само да би био председник...
Сад звучите као Чедомир Јовановић?
– Одлично. Значи Чеда ми се приближава (смех). Али, ја имам други мотив. Заиста су нам потребне чврсте и стабилне владе, не владе са 126 посланика.
О Маји Гојковић
Истраживања кажу да је Маја Гојковић најпопуларнији политичар у Новом Саду, а опет чини се да никада слабије није стајала у странци.
– Подршка Маји Гојковић је подршка СРС-у. Она је изабрана за градоначелника као кандидат СРС-а. Странци није битно да ли је неко популаран, него да је проверен радикал.
Добро, да ли је Маја Гојковић проверени радикал?
– Она у последњих годину-две можда све мање ради у странци. Ја не кажем да она има иступе мимо радикалског програма, идеологије, понекад се труди да испадне како је еманципованија од других радикала што јој заиста замерам, али претпостављам да помало функција одвуче човека. Али она није иступила никад против програма странке и у том смислу она полако почиње да припада огромној групи грађана, који воле радикале и са њима се слажу.
- Извор
- Српска политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »