BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јелица Курјак: Ми смо тамо где смо

Јелица Курјак: Ми смо тамо где смо
10.12.2011. год.

У ексклузивном интервјуу за Глас Русије амбасадор Републике Србије Јелица Курјак је одговорила на питања нашег дописника која се тичу руско-србских односа и не само њих. Као што се зна, 9. децембра ће се разматрати питање да ли ће Србија добити статус кандидата за ступање у ЕУ. По коју цену?

Питање је компликовано. Али, знате, ми смо европска земља. Немамо куд. Ми смо тамо где смо. Услови ступања постоје за све. Један од њих је добар однос са суседима и решавање пограничног питања. Неке земље ЕУ сматрају да нисмо решили проблем граница и уопште односа са Косовом. Желим да вам кажем: ни једно србско руководство, ни једна странка неће признати независност Косова. Ми сматрамо да је Косово део српске територије. Њен историјски део. Зато питање признања Косова за нас не постоји. Београд сада има мало могућности да утиче на ситуацију у покрајини. Понављам, то је један од наших највећих проблема. И ми стално тврдимо ЕУ да је Ксоово један проблем, а наша жеља да ступимо у унију сасвим други. Многи аналитичари тврде да је Србија одавно спремна да постане кандидат за ЕУ по свим тачкама које се траже. Могу да тврдим да неке земље чланице ЕУ до данас нису испуниле оно што смо ми већ урадили. Али знате, увек могу помоћу Косова да нам постављају нове услове. А ако буде постојала политичка воља, све ће се десити на други начин.

Наш главни циљ је да постанемо део Европе. Али она сада преживљава врло тешка времена. Према руководству ЕУ има много питања – зашто су дозволили толико проблема? Да, финансијска, економска и систематска криза у свету је, наравно, дотакла све. Судећи по мојим контактима са представницима земаља чланица ЕУ, сви покушавају да је сачувају. Лако је разорити, али то ће имати озбиљне последице. Ми смо економски везани. Тако да ако се зона евра распадне, пострадаће сви, између осталог и ми, и Русија, која није чланица ЕУ, и Кина и САД.

Најближи сусед Србије, Бугарска, такође је веома желела да ступи у ЕУ. За њу је улазница било ступање у НАТО. Да ли је могуће да Србија у извесним околностима уђе истим путем?

НАТО се не налази на дневном реду српске спољне политике. Ми смо, као и Русија, и многе земље, чланови партнерства за мир. Сарађујемо, али врло се трудимо да наше војне снаге не учествују ни у једној операцији.

Били су то изводи из интервјуа са амбасадором Републике Србије Јелицом Курјак за Глас Русије.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...


Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини

Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.

Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...


Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА