Противречности о ЕвроПРО
Противречности о ЕвроПРО представљале су кључну тему Савета Русија-НАТО који је завршен у Бриселу. На састанку је разматрано како тачно уговорне стране извршавају договоре Лисабонског самита Русија-НАТО. Како се испоставило, тезу о супротстављању општим ризицима свака страна схвата на свој начин.
Министарски сусрет у Бриселу није први после значајног самита Русија-НАТО на највишем нивоу у Лисабону, који је одржан 20. новембра 2010. године. Међутим, први је после оштре изјаве председника Дмитрија Медведева о противракетној одбрани у Европи и одговора Русије на њу. Дан раније руски министар иностраних послова Сергеј Лавров, који је предводио делегацију у Бриселу изјавио је да дијалог о ПРО с НАТО није могућ док не буде прихваћена позиција Русије. У Москви су већ објаснили да ако Русија не учествује у изградњи европског система ПРО она мора бити сигурна да тај систем неће представљати опасност по њену безбедност. У НАТО покушавају да расеју ове бојазни, али одбијају да дају правне гаранције. За Русију је питање ПРО кључно. Председник Дмитриј Медведев је одлучио да појача преговарачку позицију Русије. У својој изјави од 23. новембра истовремено је навео неколико узвратних мера које је Русија већ предузела и планира да реализује у случају да САД наставе да развијају елементе свог система ПРО на територији најближих суседа.
Сергеј Лавров је говорећи на самиту још једном подвукао да Русија жели да види јасне гаранције да развој ЕвроПРО неће представљати претњу по нуклеарни потенцијал Руске Федерације.
Данас се чула заједничка жеља да се настави с кретањем путем реализације Лисабонског самита, надам се да је свима такође јасно да треба градити јединствену нераздељиву и равноправну безбедност за све, са свих страна узимати у обзир забринутост сваког учесника у овом процесу. Нераздељива безбедност није јеловник с којег човек мже да изабере јело које му се свиђа, већ је нешто чега не желиш да се одрекнеш. То није приступ који се овде применити.
Говорећи на отварању седнице Савета Русија-НАТО генерални секретар алијансе Андрес Фог Расмусен је изјавио да сад преко 30 земаља већ има или развија ракетне технологије. Зато је стратешко партнерство Русије и НАТО – потреба.
Јасно је да тематика ЕвроПРО неће напустити прво место на дневном реду у скорије време. Међутим, друга питања, усаглашена на Лисабонском самиту нико није укинуо. Због тога се касније Сергеј Лавров, већ на сусрету с новинарима, посебно задржао на сиријском проблему, још једном изјавивши да позиција Русије у овом питању остаје непромењена.
Активно радимо и с руководством Сирије, срећемо се и са сиријском опозицијом, с њеним представницима, како с онима који се налазе у Сирији, тако и с онима који представљају опозицију из иностранства. Свима говоримо исто: ви сами треба да се договорите. Активно смо подржали иницијативу Лиге арапских земаља за регулисање сиријске кризе, али смо категорично против тога да се ова иницијатива претвори у ултиматум, а многи би желели то да покушају. Такође, рачунамо да ће имајући у виду многобројне промене у земљи и изборе, процеси демократизације ићи у прилог друштву у целини и да ниједна од странака која дође на власт неће стављати клин у точкове у односима између религиозних, етничких и других група. Не сме се дозволити да на крају ових догађаја у региону који су засад, нажалост, далеки од свог краја, постанемо сведоци раскола између сунита и шиита.
Лавров је позвао друге земље на сарадњу у вези с овим питањем.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »