Спречено лажирање упада Војске Србије на Космет
Војска Србије је представницима Кфора ставила до знања да очекује да ће међународне снаге које предводи НАТО, а, у складу са мандатом УН, заштитити српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији ако дође до насиља током процеса решавања статуса покрајине. Представници Кфора пружили су колегама из ВС уверавања да је њихових 16.000 војника спремно да заштите грађане Косова и Метохије у случају да њихова безбедност буде угрожена.
– Јасно смо рекли да је неприхватљиво да се понови насиље попут оног од 17. марта 2004. године. Представници Кфора су нам одговорили да се такво страдање неће поновити, да су извукли добру поуку из тих догађаја и да су спремни да одговоре на све изазове који се могу појавити на Косову и Метохији. Имају довољно квалитетних јединица за сузбијање немира, а недавно су у покрајину пребачене нове јединице из Француске и Ирске. Ако су одлучни да заштите становништво, а на основу досадашње сарадње нема разлога да сумњамо у њихову искреност, они ће то и урадити – каже за „Политику” генерал-потпуковник Младен Ћирковић, командант Копнене војске.
У сенци преговора о статусу Косова и Метохије, ВС и Кфор настављају сарадњу која се темељи на Војнотехничком споразуму из 1999. године. Протеклих година између две стране изграђен је квалитетан професионални однос у коме је од посебног значаја размена информација.
– Упозорили смо Кфор на опасност од паравојних група попут такозване Албанске националне армије чији су се припадници недавно појавили код Подујева, што је снимљено и телевизијском камером. Достављамо Кфору информације, они их проверавају. Тако су недавно, по нашој дојави, у околини Косовске Каменице запленили извесну количину униформи Војске Југославије. Према нашим подацима, једна од паравојних група намеравала је да инсценира наводни упад ВС на Косово и Метохију. Постоје оперативне информације да планирају и инциденте око Бујановца, Прешева и уз границу према Македонији. ВС неће толерисати изазивање сукоба на овом подручју – каже генерал Ћирковић.
Српска војска и полиција су 2001. године, после оружане побуне на подручју Бујановца и Прешева, успоставиле контролу над тим делом Копнене зоне безбедности (КЗБ) и то уз надзор официра Кфора који нису имали примедбе на ту операцију. Као конкретан облик сарадње, ВС и Кфор на административној линији, дугој 384 километра, спроводе такозване једновремене патроле. Војници, свако са „своје” стране линије, патролирају и срећу се на раније договореним пунктовима. Само током ове године организоване су 234 једновремене патроле. Искуства су добра, посебно у сузбијању илегалних прелазака и кријумчарења, па се планирају и заједничке патроле у којима би по половина војника била из ВС и Кфора.
– Имамо сталну везу са припадницима Кфора на више нивоа, од локалних јединица дуж административне линије, преко координационог и командног до високог нивоа, који подразумева директни контакт начелника Генералштаба Војске Србије са командантом Кфора. Технички гледано, постоји више система веза, а од посебног значаја су „вруће линије” између оперативних центара наших бригада и сектора Кфора. Реч је о фиксним телефонима, довољно је само подигнути слушалицу и веза са другом страном је успостављена – објашњава генерал Ћирковић.
Командант Копнене војске ВС истиче да би желео да се обави и размена сталних официра за везу. Састанци старешина су редовни, али би непрекидни боравак официра за везу на обе стране омогућио још квалитетнију комуникацију, посебно у кризним ситуацијама.
– Током ове године било је више инцидената на административној линији и у КЗБ, углавном је реч о недозвољеној сечи шуме, илегалним преласцима и проналажењу минско-експлозивних средстава. У два наврата пуцано је на полицију, једном на патролу ВС, срећом без последица. Деси се и да возила или хеликоптери Кфора ненамерно пређу административну линију. Могу да кажем да припадници Кфора свим овим догађајима прилазе крајње професионално и одговорно. Сваки случај се заједнички детаљно разматра, уз међусобно потпуно уважавање што говори о квалитетном партнерском односу ВС и Кфора – каже генерал Ћирковић.
Иначе у КЗБ ангажовани су припадници из Друге, Треће и Четврте бригаде Копнене војске, укупно око хиљаду људи. Распоређени су у 21 бази на административној линији, док су у три базе припадници МУП-а Србије. Осим тога снаге Копнене војске ВС, али и МУП-а, размештене су и у дубини КЗБ и у приправности су да интервенишу као помоћ јединицама на самој административној линији.
Српски генерал у Приштини
Официри ВС и Кфора се састају на административној линији, као и у командама. Командант Кфора састаје се са начелником Генералштаба ВС, најчешће у Нишу. Генерал-потпуковник Здравко Понош недавно је изразио жељу да се такав сусрет организује и на Косову и Метохији. Та жеља испунила се појединим официрима ВС који су боравили у командама Кфора у покрајини, па је тако и генерал Ћирковић два пута био у Приштини, где је својевремено службовао низ година.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »