BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дан борбе против сиде

Дан борбе против сиде
01.12.2011. год.
У Србији се годишње региструје више од 100 инфицираних, саопштено на Светски дан борбе против сиде. Министар здравља Зоран Станковић обећао да ће нови лекови бити стављени на позитивну листу. Оболели и даље дискриминисани.

 

У Србији се годишње региструје више од 100 инфицираних, саопштено на Светски дан борбе против сиде. Министар здравља Зоран Станковић обећао да ће нови лекови бити стављени на позитивну листу. Оболели и даље дискриминисани.

Србија и свет обележавају 1. децембар, Светски дан борбе против сиде, перформансима, едукативним скуповима и трибинама. У Београду се одржава централна манифестација на Тргу Републике.

Trg-Republike-527.jpg
Тадић примио заражене ХИВ-ом

Председник Србије Борис Тадић разговарао је, поводом Међународног дана борбе против сиде, са делегацијом особа који живе са ХИВ-ом и представницима Омладине ЈАЗАС-а.

Током разговора било је речи о искључивању из друштвеног живота, дискриминацији и другим потешкоћама са којима се сусрећу ХИВ позитивне особе, саопштила је прес-служба председника Србије.

Тадић је рекао да је сталном едукацијом могуће постићи да ХИВ позитивне особе не буду изопштене из друштва.

Од јануара до новембра 2011. године у Србији је регистровано 96 особа заражених вирусом ХИВ-а, речено је на централној манифестацији поводом обележавања 1. децембра, Светског дана борбе против сиде у Београду.

У истом периоду, код 44 од 96 особа је дијагностикована сида, а од те болести умрле су 22 особе, наводи Омладина Јазаса, која је организатор манифестације на Тргу Републике.

Београд је, према подацима Јазаса, најтеже погођен ХИВ епидемијом, пошто је ту регистровано више од 70 одсто особа које живе са ХИВ-ом.

Од 1985. до краја новембра 2011. године у Србији су регистроване 2.692 особе инфициране ХИВ-ом, од којих је 1.585 оболелих од АИДС-а, а 1.100 ХИВ позитивна особа је умрла, подаци су Омладине Јазаса.

Из те организације упозоравају да, према проценама, око 3.500 особа у Србији не зна да је инфицирано ХИВ-ом, пошто инфекција годинама може да протиче без икаквих знакова и симптома, а једини начин откривања је тестирање на ХИВ.

Грађани су на Тргу Републике могли да се информишу о ХИВ-у, сиди и другим полно преносивим инфекцијама, а дељен им је и информативни материјал и кондоми.

Такође, Омладина Јазаса је на Тргу Републике организовала да грађани могу од 14 до 16 часова бесплатно да се тестирају.

У оквиру обележавања Светског дана борбе против сиде, у петак, 2. децембра у Србској академији наука и уметност биће одржан научни скуп о ХИВ-у и АИДС-у.

У петак, у 23.00 у клубу "Вешерај Барка" почиње забава "То love and protect".

Слоган под којим се ове године обележава 1. децембра у Србији је "Ако рескираш треба да се тестираш! Боље да знаш!".

Главна активност је "Караван тестирања", која ће бити реализована у сарадњи завода/института за јавно здравље, удружења која реализујују активности на превенцији ХИВ-а и УСОП-а.

Нови пројекти за боље лечење 

Министар здравља Зоран Станковић је, у Градском заводу за јавно здравље, рекао да су у циљу бољег и превентивног лечења у Србији организована два петогодишња пројекта којима је обухваћено 100.000 особа.

Stankovic-527.jpg
Нетолернација према оболелима

Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић указала је да грађани Србије и даље показују висок степен нетолеранције према особама које живе са ХИВ-ом.

"Иако је дискриминација по основу здравственог стања забрањена, у пракси и даље владају стереотипи и предрасуде, које оболелима онемогућавају нормалан живот и остваривање својих права", наводи се у саопштењу поверенице за равноправност.

Петрушић је подсетила на поједина истраживања према којима трећина градјана у Србији сматра да оболели од СИДЕ треба да добијеж отказ, без обзира што свој посао обавља одговорно и професионално, док чак 90 одсто не би живело у заједници са болесним.

Станковић је подсетио да је за оболеле у Србији планирана додатна активност која подразумева тестирање у мобилним медицинским јединицама у 22 града.

Говорећи о терапији за заражене ХИВ-ом, Станковић је подсетио да је недавно одржан састанак с представницима Уније организација Србије које се баве заштитом особа са ХИВ-ом (УСОП), на коме је договорено да се реши проблем поправке апарата који су у квару, као и да се већ од следеће године неки од иновативних лекова ставе на позитивну листу.

Др Данијела Симић из Националне канцеларије за ХИВ/АИДС Института за јавно здравље Србије рекла је да је крајем 2010. године у свету регистровано 34 милиона људи који живе са ХИВ-ом.

Према њеним речима, Србија спада у категорију земаља са ниском преваленцијом ХИВ инфекције, која се најчеће преноси сексуалним путем.

"Закључно с новембром ове године, у Србији 1.600 особа живи са ХИВ ом, а процењује се да око 3.500 особа не зна да је инфицирано ХИВ-ом јер инфекција дуго година може протећи без икаквих знакова и симптома", истакла је Симић.

На скупу је речено да нови извештај Програма УН за АИДС показује да је крајем 2010. године 34 милиона особа живело са ХИВ-ом. Сида је прошле године однела 1,8 милиона живота, а број људи инфицираних вирусом процењује се на око 2,7 милиона.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА