BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Арапско пролеће и ЕУ: поводом конференције у Варшави

Арапско пролеће и ЕУ: поводом конференције у Варшави
01.12.2011. год.

Почетком децембра у пољској престоници ће бити одржана дводневна међународна конференција Арапско пролеће, посвећена политици ЕУ у погледу земаља Блиског Истока.

Коментар руководиоца центра за политичка и економска истраживања РАН, професора Бориса Шмељова:

Има многих симптома који сведоче да Арапско пролеће може да се трансформише у Арапску зиму. Наде да промене у земљама арапског Истока могу да доведу тамо до победе истинске демократије, о чему су говорили у ЕУ, не оправдавају се. Оне су и раније изазивале сумњу, а каснији догађаји су ову сумњу само ојачали.

Ауторитарне, али ипак световне режиме у арапским земљама са великим степеном вероватноће могу да смене на крају крајева сасвим друге снаге, у првом реду исламистичке оријентације.

Арапски свет кључа читаву ову годину, а ЕУ још није формирала јединствени став у погледу датог региона, између осталог, врло су озбиљна неслагања појединих европских земаља о Либану и Сирији, наставља Борис Шмељов. Ми смо такође сведоци распада политике суседства коју је ЕУ спроводила низ година у погледу земаља Средоземља. Уопште, калеидоскоп догађаја на Блиском Истоку се мења из дана у дан, тамо је све расплинуто, а перспектива се крије у магли. Истовремено, као што се зна, сама ЕУ преживљава тежак тренутак везан за финансијско-економске и социјалне тешкоће, зона евра се тресе као на вулкану... Ипак, не може се одложити, да тако кажемо, за боља времена, израда нове ефикасне политике ЕУ у региону Блиског Истока: превише је важан фактор времена!

Тако да ће учесници конференције у Варшави морати да траже одговоре на врло сложена питања, у чему им желим срећу, говори Борис Шмељов.

Са своје стране, председник Института за Блиски Исток у Москви Јевгениј Сатановски скренуо је пажњу на увећање прилива илегалне миграције из арапских земаља, која је као лавина запљуснула Европу.

Лавина се не може зауставити грудвом. Што се тиче прилива миграната, они у ствари иду у Европу пре свега преко Италије, преко Иберијског полуострва, преко територије Турске, на Балкан, између осталог у Грчку. Мигранти радикално мењају ситуацију у земљама ЕУ. Многи говоре: политика мултикултуралности није се показала оправданом. Арапски мигранти носе у Европу своје обичаје, своје страхове и амбиције – у Лондон, Париз, Мадрид, Брисел, Берлин...

При чему, у неким земљама Европске уније врши се сакупљање финансијских средстава за радикалне исламистичке покрете који свакодневно воде преко Интернета пропаганду Џихада на разним језицима, увлачећи у своје мреже младе европљане. Опасна ситуација.

Све то је реалност за Европу. Сматрам да ће учесници међународне конференције Арапско пролеће размотрити питање мера обуздавања токова илегалне миграције из арапских земаља, иначе може да се убудуће очекује кардинална промена читавог европског начина живота, и то не набоље, истакао је у интервјуу за Глас Русије Јевгениј Сатановски.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА