Иза шверца стоји држава
Иако је закључак скупштинског одбора поводом предлога буџета за 2012. да ће институције које се баве одбраном и безбједношћу Црне Горе - министарство одбране, министарство унутрашњих послова, Управа полиције и Агенција за националну безбједност - имати довољно новца за квалитетно обављање својих активности, ипак, на сједници су се могли чути супротни и веома забрињавајући ставови. Ако је судити према ставкама у предлогу буџета за области одбране и безбједности, онда је црногорској власти више стало до безбједности у Авганистану и другим „мировним" мисијама широм свијета него до Црне Горе. Наиме, у дијелу Владиног предлога за потребе борбе против организованог криминала и корупције предложено је издвајање само нешто више од два милиона еура, док је за мировне мисије и остале НАТО трошкове предвиђено више од осам милиона еура!
Једно лаичко питање - да ли је могуће да неко одреди мјерило вриједности и квалитет борбе против организованог криминала и корупције тим износом. И шта то значи два милиона еура, у укупном настојању цијелог друштва да се отарасимо те пошасти која је присутна у Црној Гори, питао је посланик СНП-а Василије Лалошевић.
Посланик највеће опозиционе партије казао је да је предлогом буџета предвиђено 8 милиона и 178 хиљада еура за сервисирање свих војно-дипломатских представништава, што, како је рекао, подразумијева додјелу средстава за финансирање партнерско-штабних елемената у командама НАТО-а и три мировне мисије.
Ово је један од разлога да у времену економске кризе кажемо да осим ових такозваних мировних мисија апсолутно нам није потребна и ова такозвана борбена мисија ИСАФ у Авганистану, јасан је Лалошевић.
Полиција учествује у шверцу
Једна од тема о којој се највише расправљало биле су границе. Лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић тврди да је безбједност на границама катастрофална. Каже - људи веома лако напуштају земљу, босови организованог криминала, људи који су под пратњом јавних и тајних безбједносних служби.
Политички могу да констатујем да је ситуација намјерно лоша, да би се граница учинила порозном за организовани криминал, као што је случај границе са Косовом. Потрошња шверцованих цигарета мјесечно износи два милиона еура. То је 25-30 милиона еура годишње од продаје цигарета на улицама Црне Горе без плаћених акциза и пореза, што се ради уз сагласност безбједносних служби и на основу политичког одобрења, казао је Медојевић, и додао да се на граници са Косовом одвија дугогодишњи шверц огромних размјера.
Када је ријеч о пуњењу буџета, први човјек Покрета за промјене сматра да се ради о цифрама које сасвим јасно могу да надокнаде државна задужења под екстремним каматама. Управо безбједносне агенције и службе треба да у успјешном сузбијању сиве економије траже додатне изворе за побољшање стандарда својих запослених, рјешавање стамбених питања, капиталне издатке, за побољшање опреме...
Да не говорим о гориву, да не говорим о кафи, да не говорим о другим стварима које се скоро бјелодано шверцују на начин да полиција учествује у томе. Ако их не можете ухватити у шверцу и ако се ради о овако малој територији, а подаци показују да се ради о огромним губицима за државни буџет, сматрам да се ради о пројекту иза ког стоји неко у овој држави, децидиран је Медојевић.
Из владајућег ДПС-а сматрају да је Медојевићева реторика популистичка. Посланик Радивоје Никчевић признаје да стање на граничним прелазима није најбоље.
Стање заштите границе сигурно није на правом нивоу, и то треба указати, али није довољно рећи да је лоше стање опреме и да је граница порозна. Не бих користио ову прилику да демагошки и популистички говорим о неким стварима које на овај одбор могу да дођу и појединачно, поручио је Никчевић.
Опозиција, ипак, сматра да није ријеч о популизму већ о заиста лошем стању граница. Василије Лалошевић пита да ли предложени буџет од стране министарства финансија и Владе Црне Горе одговара потреби заштите границе.
Безбједнији смо него НАТО
Делегацији овог одбора у Бриселу је саопштено да ће један од важних задатака у еуро-атланским интеграцијама бити набавка опреме за заштиту границе. Мислим да нема приче о набавци бродова за заштиту границе на мору, нити о формирању обалске страже, каже Лалошевић.
Други човјек Управе полиције Драгослав Минић тврди да је гранична безбједност на нивоу Црне Горе стабилна и да када је о томе ријеч - нема никаквих проблема.
За област безбједности у Црној Гори издваја се скоро дупло више него у земљама Европске уније, тврди помоћник министра финансија Немања Павличић.
Држава издваја 4,83 одсто, док је просјек издвајања у земљама Европске уније 2,18 одсто. Исто је када је ријеч о одбрани. За област одбране издваја се 2,73, док земље Европе издвајају 2.66 одсто буџета. Када погледате НАТО стандарде, и ту смо добри, преко просјека. Када бисмо укључили и војне пензије, онда би тај однос био 0,20-0,30 више него што издвајају чланице НАТО савеза, наводи Павличић.
Издвајамо за одбрану просјечно више него било која европска земља. У чему је онда проблем, пита се Горан Даниловић, посланик Нове српске демократије.
Зар је могуће да имамо овакав систем безбједности у којем не можемо да ухватимо најобичнијег криминалца, да не говоримо о босовима. Човјек убије жену усред Подгорице и побјегне кроз цијелу безбједносну структуру Црне Горе. Је ли могуће да неко може у Црној Гори у центру града да убије некога и да га пет дана јуримо? Онда ми је јасно зашто је побјегао Кељменди. Јасно ми је зашто је побјегао Шарић - имао је дојаву, каже посланик НОВЕ.
Јуримо у банкрот
Даниловић сматра да је, када се подробно анализира читав буџет, јасно да, како је рекао - вртоглаво јуримо у банкрот.
Ово говорим као неко ко је десет година политичар и ко је довољно научио о свим овим показатељима, да нам може помоћи само бог или нека држава Европске уније ако будемо могли да продамо обвезнице у наредном периоду. Овдје се троши невјероватна количина новца на зараде. То је у ствари куповање социјалног мира. Тако ће бити и у наредној години. Ако не будемо водили истинску политику у тој сфери, нама нема спаса. Мораћемо да се одрекнемо услуга администрације коју смо запошљавали по политичкој припадности, поручио је Даниловић.
Управа полиције мути: Нијесмо, у ствари јесмо, у ствари нијесмо...
Коњевић: За прошлу годину планирана су средства у износу од 700.000 еура за набавку униформи за полицију. Интересује ме да ли је у 2011. години извршена набавка униформи, јер такође исту цифру имамо и у овом предлогу буџета полиције за наредну годину.
Минић: За наредну годину нијесмо планирали набавку униформи.
Коњевић: Нијесте или јесте?
Минић: Нијесмо планирали. У ствари јесмо планирали, али није одобрено у предлогу буџета.
Коњевић: Извињавам се. Дакле, на страни 89 образложења буџета за 2012. годину, дио - расходи за материјал и услуге. У оквиру ове групе расхода за потребе набавке материјала најзначајнију ставку у оквиру ових навода представља парцијална набавка униформи у износу од 0,7 милиона.
Минић: То је предлог буџета за коју годину?
Коњевић: За ову о којој причамо - 2012.
Минић: Ја немам... Вјероватно ће помоћник министра финансија господин Павличић покушати да Вам одговори на то питање.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Остале новости из рубрике »