BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Штит против ПРО

Штит против ПРО
23.11.2011. год.
Ваздушно-космичка одбрана

Ракетни комплекси Искандер могли би се појавити не само у Калининградској области Русије, него и у Краснодарском крају, као и у суседној Белорусији. Москва ће учинити овај корак у случају неуспеха преговора о систему ЕвроПРО, јавили су у руском Министарству одбране. Трупе за ваздушно-космичку одбрану, које ће се појавити до краја ове године, потпуно ће обезбедити Русију од погодака залуталих ракета.

Подсетићемо вас да је раније планирано да се Искандери пошаљу само у Калининградску област. Међутим догађаји су се одвијали на следећи начин: преговори о постављању америчког система за противракетну одбрану у Европи зашли су у ћорсокак. Вашингтон је изричито одбио да Москви пружи правне гаранције да систем ПРО није усмерен против Русије.

Администрација Барака Обаме је још у септембру одлучила да одустане од свог првобитног плана „ракетног штита“ којим је предвиђено постављање елемената система ПРО у Чешкој и у Пољској. Вашингтон планира да програм до 2015. ограничи на постављање ракета пресретача на бродовима. После овог датума ипак би требало да се базе ПРО појаве у земљама Источне Европе.

Прошле године на самиту у Лисабону председник Русије Дмитриј Медведев је НАТО-у предложио да се створи заједнички систем противракетне одбране са две различите зоне одговорности. Алијанса овај предлог није подржала. Док су расправе у току, Вашингтон потписује уговоре о постављању елемената ПРО с Румунијом и Турском. Станица за праћење могла би се појавити у Грузији, следеће на реду је базирање америчких бродова носача батерија ракета пресретача у Шпанији. На крају су у Вашингтону отворено рекли да ће систем ПРО бити створен, са Русијом или без ње. Москва је ове изјаве узела у обзир и најавила симетричан „војно-технички одговор“.

Војни аналитичари кажу да је време за размену изјава прошло.

Оперативно-тактички ракетни комплекс Искандер погађа циљеве удаљене 280 до 500 километара, али већ постоје ракете које могу прећи до 2 хиљаде километара. Могу да носе како обично, тако и нуклеарно наоружање. Искандер са подручја Лењинградске области могао би да уништава објекте у балтичким земљама и у Источној Пољској, са подручја Белорусије – у Централној Пољској, а са подручја Калининградске области – у Немачкој. Главна предност Искандера. У интервјуу Гласу Русије војни аналитичар Константин Сивков је рекао:

Треба да се буде потпуно свестан да било какав систем оружја није универзалан лек. Постављање овог комплекса само је једна од мера за деловање против система ПРО САД на граници са Руском Федерацијом. Министарство одбране је рекло да ће се активирати и групације снага флоте, обуставиће се ликвидација једне од дивизија Ракетних трупа стратешке намене, повећаваће се групације авијације фронта и далеког деловања. Читав комплекс мера које су планиране у начелу могао би да одврати претњу коју ствара систем ПРО САД. 

У Русији ће се већ до 1. децембра појавити нова врста трупа, Трупе за ваздушно-космичку одбрану. Ова интеграција система омогућиће пресретање било каквих циљева, чак и на хиперзвучним брзинама, и у ваздуху и у космосу.

На крају хтели бисмо да вас подсетимо на опомену Дмитрија Медведева: одбијање Вашингтона да сарађује по питању система ПРО  довешће до нове трке наоружања и вратиће две земље у доба хладног рата. Вашингтон није слушао. Можда је ипак прерано да се говори о почетку хладног рта. Али његова авет лута, и не само Европом.



  • Извор
  • Голос России, фото: © www.navy.mil/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА