Инострани стручњаци приступили мониторингу парламентарних избора у Русији
У Москви почиње с радом дугорочна мисија посматрача из Бироа за демократске институције и права човека (БДИПЧ) ОБСЕ. Представници организације ће пратити како се одвијају припреме избора за Државну думу, који предстоје 4. децембра. Русију ће у време парламентарних избора посетити око 650 стручњака, који представљају различите међународне и регионалне организације. Централна изборна комисија је обећала да ће обезбедити потребне услове, као и приступ свим бирачким местима, укључујући и она којима је до сада био забрањен приступ за странце. Ради се о затворима, војним јединицама и бродовима.
На челу стручњака БДИПЧ ОБСЕ је швајцарски дипломата Хајди Таљавини, позната по томе што је руководила међународном комисијом за истраживање околности оружаног сукоба између Грузије и Русије у августу 2008. године. Аутор реферата је признала да се први пуцањ зачуо с грузијске стране, што је и послужило као повод за почетак ратних дејстава. Сад, већ у статусу шефа мисије посматрача Хајди Таљавини је изјавила да је за њу велика част да ради у Русији, обећала је да ће објективно оцењивати припрему за изборе и ток гласања.
Желим да истакнем да је наша улога искључиво посматрачка. Не намеравамо да било кога критикујемо и да било шта намећемо.
Ток гласања у Русији традиционално ће пратити многобројне угледне делегације међународних посматрача. Међу њима су представници из земаља ЗНД, Парламентарне скупштине Савета Европе, Организације за безбедност и сарадњу у Европи, Северног Савета, ЕврАзЕУ, ШОС и других. Званичне позивнице овим организацијама упутила је Централна изборна комисија. Мониторинг избора у Русији такође планирају да врше независни стручњаци из Немачке, Француске, Пољске, Велике Британије, Италије, Израела и САД. Из Централне изборне комисије уверавају да ће за рад иностраних стручњака у Русији бити створени најоптималнији услови. Неће бити никаквих препрека за представнике међународних организација. Уколико буду желели инострани инспектори могу да отпутују чак и на Сахалин. У Централној изборној комисији им је чак понуђено да прате изборе у затворима, војним јединицама и на бродовима, као и у старачким домовима и домовима за инвалиде. Једном речју, страни посматрачи ће имати иста права као и њихове руске колеге, изјавила је члан Централне изборне комисије јелена Дубровина.
Права су апсолутно иста као и за националне посматраче. Сви акредитовани стручњаци имају право да посматрају цео процес гласања и бројање гласова на сваком изборном месту. Инспектори једино немају права да дирају изборну документацију и да нешто захтевају. Иако имају пуно право да ставе примедбу уколико примете кршење закона.
Приметићемо да проблема у вези с бројем и роковима мисије није било с већином иностраних организација. Из сваке од њих доћи ће од 40 до 100 људи. Изузетак је Биро за демократске институције и права човека ОБСЕ. Компромис између ове организације и ЦИК није одмах достигнут. Камен спотицања је био број посматрача. Биро је планирао да упути у Русију 260 људи. Договорено је да дође двеста, што узгред речено, двоструко премашује број стручњака из других организација. Тренутно се у Русији налази 40 стручњака из БДИПЧ из 13 земаља, а кратко време пре избора стићи ће још 160. Они ће контролисати сам процес гласања и бројање гласова, рекла је Хајди Таљавини.
200 посматрача није тако много за овако велику земљу као што је Русија и биће нам тешко да дамо објективне оцене, имајући у виду ограниченост контингента наших посматрача. Међутим, ова цифра представља известан консензус између Централне изборне комисије и шефа БДИПЧ.
Међутим, у Москви рачунају да ће без обзира на све тешкоће, посматрачи БДИПЧ у својим оценама бити објективни и непристрасни. На то је шеф мисије БДИПЧ ОБСЕ изразила тврдњу да су методологија и стандарди посматрачке мисије за све земље једнаки. Међутим, понекад у неким државама посматрачи посебну пажњу посвећују појединим аспектима у току предизборне кампање, додала је Хајди Даљавини.
У неким земљама посматраче БДИПЧ не занимају сви аспекти који су забележени у стандардима, већ неки конкретни. На пример, у Швајцарској мисију веома занима питање финансирања странака. Притом постоје стандардне процедуре које посматрачи прате увек у свим земљама. На пример, регистрација партија, праћење предизборне кампање у медијима, бројање гласова. Управо то су стандарди, који су разрађени у БДИПЧ.
Како се каже „ђаво се крије у детаљима“, а у овом случају управо у аспектима и нијансама које одређује искључиво БДИПЧ ОБСЕ. Да, Биро несумњиво ради по правилима, али по правилима која је донела сама организација и која су позната само њеним стручњацима. Русија је више пута предлагала да се процес посматрања избора учини јасним и транспарентним за све земље – чланове ОБСЕ. Између осталог, да се утврди стандардни број чланова мисије и да се мониторинг избора врши у свим земљама – члановима организације, без поделе на категорије. Ово ће омогућити Бироу да избегне многобројне оптужбе за примену двоструких стандарда и политизацију процеса посматрања избора.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »