Прокључао разум – светом протутњао талас протеста
Власти преко 80 земаља света резимирају резултат акција протеста који су прошлог викенда захватили велике градове. Прво искључиво америчка инцијатива Заузми Вол-стрит, стекла је глобални карактер. Незадовољство финансијском политиком власти и преференцама банкара сада се одражава на свим континентима. Експерти већ говоре о ренесанси социјалистичких идеја.
Прошлог викедна саопштења новинских агенција Азије, Европе, Северне и Јужне Америке више су личила на извештаје из револуционарних држава Северне Африке почетком године. Талас демонстрација који је покренут на Новом Зеланду и у Аустралији, протутњао је светом, спајајући десетине хиљада људи. Сви они су изашли са једнаким паролама: финансисти и политичари треба да одговарају за економску кризу. При томе најпопуларнији су били плакати са натписом 99%. То указује да само један одсто најбогатијих људи света поседује највећи део богатстава, игноришући интресе преосталог дела друштва. Учесници протестних акција отворено су називали банкаре „финансијским терористима“. Ево шта су говорили учесници митинга у Немачкој.
Управо ми, обични грађани, осећамо последице оног што чини финансијски сектор. Тако не може да се настави.
Ми, то је 99% друштва. И ми смо овде да заштитимо нашу слободу. Не можемо да допустимо да се према нама односе као према робовима. Не желимо то више.
Акције протеста у Аустралији, на Новом Зеланду, у азијским земљама протекле су мирно. А у Европи и САД дошло је до нереда. У Лондону главна тачка окупљања демонстраната био је трг пред зградом берзе. Говори Спајро Ван Лимвн, организатор акције Заузми Лондонску берзу.
То је глобални проблем. И први пут видимо заиста светски покрет који је објединио људе из разних земаља. Сви они бране једну идеју: финансијски систем мора да буде промењен и то треба да промене владе. Осећамо да актуални демократски систем не одражава у потпуности наше интересе. Сав кајмак скупља шачица банкара који се супротстављају осталих 99% становништва.
Немири су се десили и испред зграде немачког парламента у Белину. Тамо је полиција морала да примени силу. А у Франкфурту демонстранти су поставили шаторе испод зидова Европске Централне бнаке.
Главни протести који су се претворили у погроме, десили су се у Италији. У Риму су палили аутомобиле и разбијали излоге. Маршови протеста су прошли градовима Канаде, Мексика, Аргентине, Чилеа. А у САД сва пажња је била прикована за акцију у центру Њујорка, на Тајмс-скверу. На трг је изашло неколико десетина хиљада људи. Полиција је морала да примени силу, задржано је преко сто демонстраната. Сада експерти у САД, упоришту савременог капитализма и тржишне економије, споре до чега ће довести ови догађаји. Новинар Вашингтон Тајмса, социолог Мерибет Хикс је уверена – кренуће ренесанса социјализма.
Изгубила сам много времена на проучавање нове генерације младих људи. И сигурна сам да сада видимо прву генерацију америчких социјалиста. Лева расположења доминирају у омладинскох средини, у њиховом погледу на живот. Они црпу ове идеје из нашег образовног система, из наших медија и са Итнернета, из поп-културе. При томе, приметите, главно на шта указују демонстранти је друштвена неправда. Људи раскринкавају корпуцију и грамзивост.
По читавом свету у митинзима су учествовали милиони људи. И силом власти ће само провоцирати нове сукобе. Још није чињеница да ће они успети да их узму под своју контролу.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »