Либија/Сирт - Побуњеници најављују финални напад
НАТО наставља ваздушне ударе док год се борбе у Либији буду водиле, рекао амерички министар одбране Леон Панета. Гадафи се никад неће предати, истакао бивши либијски премијер Багдади ел Махмуди.
Снаге Националног прелазног савјета обећавају покретање "финалне и одлучујуће" офанзиве на Сирт и заузимање тог приморског мјеста које је постало, најблаже речено, трн у оку побуњеницима.
Амерички министар одбране Леон Панета рекао је да очекује да ће се ваздушне операције наставити изнад Либије све док се борбе буду водиле.
"Мислим да ће мисија НАТО-а трајати све док борбе не престану", додао је Панета.
Бивши премијер Багдади ел Махмуди, тренутно заточен у Тунису, рекао је за Ројтерс да сматра да Гадафи није отишао из Либије.
"На основу мог искуства о њему, вјерујем да се бори раме уз раме са својим људима. Сигурно неће положити оружје нити ће се предати све до краја", каже Махмуди.
Упркос чињеници да је збачен са власти пре скоро два мјесеца, колико је Триполи у рукама побуњеника, Гадафи и његови синови и даље су у бјекству, а њихове снаге одолиевају већ неколико недеља у Сирту и Бани Валиду.
Послије свих напада и покушаја да се пробију кроз одбрамбене линије Гадафијевих снага у његовом родном граду, побуњеници нису имали превише успјеха.
Чак и тврдње устаничког високог војног руководства да чврсто држе јужни дио града треба узети са резервом, пошто се досад често испостављало да положаји које побуњеници "чврсто" држе убрзо падну.
Бјежанија из Сирта, упоредо са појачавањем интензитета сукоба, постаје све масовнија. Престрављени становници града бјеже главом без обзира, пошто у граду нема више никаквих услова за живот.
Хуманитарне агенције и даље апелују на прекид ватре како би се становници и рањеници евакуисали безбједно. Упозоравају и на недостатак хране, воде, лијекова и горива.
НОЦ потражује шест милијарди долара од страних фирми
Либијска администрација за нафту (НОЦ) потражује на име неплаћених рачуна око шест милијарди долара од међународних фирми, изјавио је извор из ове службе.
Преговори о плаћању старих рачуна ставиће на тест односе између нових либијских власти и партнера из времена владавине Моамера Гадафија.
Исход преговора такође ће указати на утицај који НОЦ има у новој либијској управи, пошто нови органи покушавају да овладају кључном екомонском дјелатности ове земље.
"Почињемо да радимо на аранжманима како би нам они платили тај новац. Износ премашује шест милијарди долара. Можда ће моћи да нам дају нафтне производе", рекао је извор из НОЦ-а који није желио да буде именован.
Либијски званичници показали су спремност да поштују старе уговоре о експлоатацији нафте, а земља је недавно почела поново да испоручује овај енергент свјетском тржишту.
Одлуком УН, у марту су блокиране исплате Либији у вриједности од неколико милијарди долара, након што је Гадафи покренуо војну акцију против демонстраната.
Извор из НОЦ-а рекао је да су међу дужницима велике америчке нафтне компаније Конко Филипс и Екосон мобил, потом британски Бритиш петролеум, аустријски ОМВ, трговачка фирма Витол и италијанске нафтне компаније Ени и Сарас.
Поједине фирме прекинуле су сарадњу са НОЦ-ом још у фебруару или марту, али су неке искористиле период од 30 дана за реализацију трансфера новца и бесплатно преузеле одређене количине нафте, рекли су трговачки извори.
Неизвјесна политичка ситуација раније ове године и жестоки сукоби створили су нејасну ситуацију у којој се није знало да ли ће и када ове компаније платити Либији за преузету нафту.
Према Ројтерсовим прорачунима, Либија је у марту извезла нафту у вриједности од 5,4 милијарди долара.
Компаније Сарас, Ени, Витол и ОМВ одбиле су да коментаришу ове информације, Бритиш петролеум је саопштио да је поштовао све међународне санкције, а Коноко и Екосн мобил нису били доступни за коментар.
- Извор
- Фронтал.РС
- / www.frontal.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »