BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕУ одшкринула врата

ЕУ одшкринула врата
29.09.2011. год.

Европски парламент је усвојио резолуцију за поједностављење визног режима за земље БРИКС. Коју улогу ће одлука Брисела одиграти у билатералним преговорима између Русије и Европске уније о преласку на безвизне односе у интервјуу за „Глас Русије“ је испричао бивши посланик Европског парламента, италијански новинар и политичар Ђулијето Кјеза.

У Бриселу намеравају не само да сачувају Европи звање најпопуларније туристичке дестинације, већ и да привуку још више туриста. Пре свега, захваљујући четири земље из петорке БРИКС – Бразила, Русије, Индије и Кине. У Москви се на ову одлуку гледа и с друге стране: Русија и Европска заједница већ неколико година преговарају о поједностављењу и даљем укидању визног режима. Активности Европског парламента – консултативно-законодавног органа ЕУ говоре о одређеним побољшањима политичких односа, сматра Ђулијето Кјеза.

Резолуција представља позитиван помак. До сада се Европски парламент придржавао прилично тромог курса у овом правцу. Моје искуство говори о томе да је на побољшању односа у овом правцу раније инсистирала Европска комисија.

Први корак ка дијалогу је представљала одлука о поједностављењу режима за пограничне територије. То се између осталог тиче становника Калињинградске области, Пољске и Литваније. По Кјезином мишљењу резулуцију за чланове БРИКС Москва може да искористи и као аргумент у своју корист на састанцима комисије Европског парламента с оба дома руског парламента.

Не треба бити прескроман. Треба анализирати конкретне кораке и одмах искористи врата која су се отворила. Чини ми се да то није претерано компликовано. Не видим проблеме који се не могу решити. До сада је то било просто узајамно неповерење. Ако буде постојала комисија која ће се озбиљно бавити тиме, могу бити решени сви остали проблеми који још увек остају на преговачком столу. Ако се побољша ситуацијавизама очигледно је да ће се број туриста повећавати. Кад визни режим буде ублажен доћи ће много индивидуалних туриста. А то значи, доћи ће новац, то евентуално значи улагање капитала. И земље које буде отворене, укључиће се, добиће не само новац, већ и идеје, утиске, зближавање и нормализацију.

У одлуци Брисела да поједностави процедуру вађења виза за држављане Бразила, Русије, Индије и Кине може се видети не само хуманитарна (туристичка и културна) компонента. Осим тога, пред Европу се оштро поставља миграционо питање, нарочито после догађаја у Северној Африци. Међутим, плима миграната, претежно нелегалних, не решава проблем недостатка радних руку. Различите европске земље имају различита мишљења о овоме, али извлаче исте закључке, каже Кјеза.

Прогнозе Европе: потребна нам је широка сарадња, чак и отварање имиграције. Сматра се да ће у следећих 10-15 година Европи бити потребно 20 милиона нових радних места која ће заузети имигранти. Мислим да овде постоји потреба за имигрантима с Истока: из Русије и из овог региона у целини долазе квалификовани мигранти. И за Европу то уопште није лоше, то је у њеном интересу.

За даље поједностављење визног режима с Русијом, са земљама Источне Европе и Централне Азије данас се залагао и Источни комитет немачке економије (ИКНЕ). У организацији, која представља интересе немачког бизниса у Источној Европи у Средњој Азији су уверени: визни режим представља директну препреку за пословне контакте и инвестиције. Комитет предлаже да се смањи број докумената неопходних за подношење захтева за визу, између осталог, да се укину позиви за путовања, а лична посета конзулатима да се замени упућивањем захтева преко интернета.

Без обзира на заинтересованост за сарадњу и очигледну корист од њеног ширења, земље Европе још увек нису спремне да ово посматрају с тачке гледишта економског ослонца. Као ни да сврстају Русију у Западн, односно у Европу, истиче Кјеза.  

Вероватно још увек има великих сумњи с обе стране. Од стране Европе оне сигурно постоје и зато нисам сигуран да се у Европи на Русију гледа као на ослонац или на савезника. Преовладавајуће мишљење је да је Европа – Запад, Америка је Запад. За већину, за просечног становника Европе Русија је Исток.

Уосталом, европски лидери редовно истичу да слика Европе не може бити потпуна без Русије. Још једном ће имати прилику да увере у то руководство Русије и да размотре све боје руског-ЕУ партнерства у Бриселу, где ће крајем године бити одржан традиционални самит Русија-ЕУ.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА