Друмски "рекет"
Закон о друмском саобраћају, који је на снагу ступио прошле године, у приградском саобраћају на простоту општине Пљевља изазвао је прави хаос. Житељи села укидањем комби таксија остали су без редовног превоза. Законодавац је превидио чињеницу да су села готово пуста и да нови превозници неће имати користи да аутобусима саобраћају на путним правцима који су нерентабилни. Проблем се јавио и код таксиста који су остали без посла па су прихватили да плаћају неки вид "рекета" превозницима који су добили линије.
Према ријечима службеника Секретаријата за уређење градског грађевинског земљишта, Милојке Пуповић, у чијој се надлежности налази градски и приградски превоз, локална управа је у протеклој години расписала три конкурса покушавајући на тај начин да ријеши превоз у градском и приградском саобраћају. Први је поништен усљед не постојања плана линија, у другом је подијељена већина линија, а трећи није успио јер кандидати нијесу задовољили услове.
- У оним дијеловима општине гдје је извршена расподјела линија од превозника смо добили распоред вожње прије нешто више од мјесец дана и сада је на комуналној полицији да утврде да ли превозници поштују ред вожње и да ли обављају превоз - наводи Пуповићева.
Са њеним извјештајем не слаже се некадашњи потпредсједник Штрајкачког одбора таксиста, Јасмин Пелидија.
- Када смо прошле године у августу штрајковали постигли смо договор са представницима Владе да нам дугови за порез буду отписани, а ми да одустанемо од захтјева за 24 лична дохотка јер смо били технолошки вишак и та средства су нас следовала. Нажалост, изиграни смо. У марту нијесмо могли конкурисати за линије у пљеваљском приградском саобраћају јер смо имали дугове. Када је у питању локална управа сматрам да су незаконито поништили први конкурс и садашње приче о наводном поништењу због непостојања плана линија су у потпуности нетачне јер је план постојао. Представници надлежног Секретаријата су међутим дозволили да већи превозници конкуришу са једним возилима, а да данас обављају превоз са возилима која изнајмљују што је противзаконито јер саобраћај умјесто њих на линијама које су добили конкурсом за провизију обављају таксисти који су без посла. Конкурс на коме су добијене линије је мањкав и када је у питању незахтијевање да они који конкуришу немају обавезу да имају радно искуство - констатује Пелидија.
Он сматра да је у читавом поступку давања линија направљено низ грешака како од стране Владе, тако и од локалне управе.
- Једноставно речено нама, некадашњим превозницима, ускраћено је право на рад, а самим тим на живот нас и наших породица - тврди Пелидија.
Са тренутним стањем нијесу задовољни ни некадашњи таксисти који су склопили договор са превозницима који су добили линије да они обављају превоз.
- Постигао сам договор да преузмем линију Пљевља-Раишићи и чак потписао уговор да би превозник, који је на конкурсу добио ову линију, плаћао дневно три еура за ангажовање мог возила и мене у превозу путника. Наравно, постигли смо интерни договор који поништава овај уговор и ја се обавезујем да када се линије "разради" плаћам 50 еура мјесечно супротној страни која ми је омогућила да обављам превоз под њеном фирмом. Али због малог броја путника на линији и гдје се као што видите плаћа поред пореза и додатни "рекет", бићу приморан да одустанем од рада. Мислим да би државни органи требали да интервенишу и да спријече криминал који се дешава у овом дијелу превоза - наводи Миро Каровић, један од бивших таксиста комби превоза.
Са оцјеном Каровића слаже се и Миољуб Бајчета, који због захтјева превозника да му годишње унапријед плаћа 3.000 еура на релацији Пљевља-Какмуже, мора одустати од посла.
- Између мене и превозника на овој релацији, био је договор да му плаћам 100 еура мјесечно. Али он ми сада тражи унапријед три хиљаде за годину дана и ја морам одустати - закључује Бајчета.
О свим проблемима који се ових дана дешавају у пљеваљској општини Јасмин Пелидија каже да је тражио помоћ од надлежног секретаријата али да су они казали да нијесу надлежни да проблем "рекетирања" бивших таксита рјешавају, а да је једина нада у обећању министарства саобраћаја да ће проблем бити размотрен.
Награда оном ко је видио аутобус у Буковици
- Откако су уклоњени комби превозници најтеже је у удаљеним селима гдје су линије узете од стране већих превозника који због слабог интереса неће да обављају превоз путника. Кажу да је линију Пљевља- Буковица добио превозник "Пљевља експрес", али ко ми каже да је тог превозника досад видио у Буковици добиће награду. Међутим, на потезу је локална управа да ријеши овај проблем и да онима који не обављају превоз одузме линије. Мислим да се у неким селима нијесу требали укидати превозници са комбијима који имају осам сједишта, јер за удаљена и полу напуштена села нико нема интереса да шаље веће ауто. Показала се нажалост стара пракса да се доносе слаби закони, потом се ни они не спроводе а трпи становништво најудаљенијих села - каже Глигор Топаловић, предсједник МЗ Буковица.
Урађено доста
У комуналној полицији оцјењују са је у спровођењу Закона о друмском саобраћају урађено доста јер су комби превозници уклоњени, а према ријечима Драгана Лековића, саобраћајног инспектора, у току је контрола на терену да ли превозници поштују ред вожње и да ли обављају превоз путника.
- Не могу рећи да су сто посто уклоњени комби превозници којим је Закон о друмском саобраћају онемогућио бављење превозом путника, али одговорно тврдим да њих 80 одсто не обавља тај посао. Сада су на реду контроле оних превозника који су добили линије и који обављју или не обављају превоз путника. Прво ћемо ићи са опоменама и казнама, а потом и са одузимањем права на линије. Засад могу рећи да има око 30 записника који се могу третирати као опомене, али исто тако постоје и линије гдје је саобраћај у потпуности ријешен - тврди Лековић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »