Још једна погодба године
Ове недеље је закључен уговор, који већ називају погодбом године. Руска компанија Роснефт и америчка ЕксонМобил потписале су споразум о стратешком партнерству. Концерни ће се заједно бавити истраживањем и освајањем руског арктичког и црноморског епиконтиненталних појасева. Роснефт ће бити прва руско компанија која ће радити на налазиштима САД.
ЕксонМобил ће имати приступ разради налазишта на руском Северу – на три налазишта у Карском мору. На југу Русије ће компанија постати партнер Роснефта у освајању туапсинског налазишта у Црном мору. Са своје стране Роснефт рачуна на учешће у пројектима Ексон у Северној Америци.
Ради освајања залиха у Црном и Карском мору ће бити основана мешовита предузећа, чији ће удели бити 67 одсто за Роснефт и 33 одсто за ЕксонМобил. У складу са тиме ће се водити радови на налазиштима америчке компаније, већи део ће имати она.
У првој фази страни партнер намерава да уложи у те пројекте у Русији 3,2 милијарде долара. Укупан обим директних улагања две компаније се процењује у 200 до 300 милијарди.
Без искуства страних компанија доћи до руских арктичких енергената би било тешко. Вероватно је управо својим разрадама ЕксонМобил освојио деоничаре Роснефта. Компанија има 50-годишње искуство рада на епиконтиненталном појасу, њене платформе у Канади су способне да издрже чак и судар са великом сантом леда. Од принципиелне важности је за Русију добити такве технологије, јер у том смеру треба радити деценијама. Укупне залихе Карског мора износе око 5 милијарди тона нафте и 10 трилиона кубика гаса. Државне размере погодбе је оценио шеф оделења аналитичких истраживања компаније Универ-Капитал Дмитриј Александров.
И за Роснефт, и за Русију је важно закључивање таквог споразума, као за државу која може да потврди свој статус државе која има крупне залихе ресурса и дугорочног учесника нафтног тржишта.
Недавно се погодбом године сматрао уговор о размени актива између Роснафта и ВР о њиховом заједнчком освајању руског арктичког епиконтиненталног појаса. Међутим, руски деоничари ТНК-ВР, консорцијум Алфа Аксес-Ренова (има 50 одсто акција) видели су у условима споразума кршење својих интереса, те је погодба после суда у Стокхолму коначно пропала.
Касније су у дијалог с Роснефтом ступили други играчи нафтогасног сегмента, између осталих, Шел и Шеврон. Међутим, испало је да ниједан предлог није могао да се упореди с условима које је предложила ЕксонМобил. То је испричао куратор горивно-енергетског комплекса заменик премијера Русије Игор Сечин. Према његовим речима, нови споразум најпотпуније реализује потенцијал обе компаније. Председник ЕксонМобил Рекс Тилерсон га је назвао историјским.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Остале новости из рубрике »