BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Брестска тврђава у европском формату

Брестска тврђава у европском формату
17.08.2011. год.

Руско-белоруски филм Брестска тврђава сигурно осваја међународну публику. Филм снимљен прошле године купило је већ 25 земаља, и број оних који намеравају да га прикажу расте. Ових дана Брестска тврђава је у преводу на ДВД изашла у Француској, а током септембра ће се појавити на видеотржиштима Велике Британије и Немачке.

Историјски филм посвећен је почетку војних дејстава на територији СССР у току Другог светског рата и оном конкретном дану, 22. јуну 1941. године, када је фашистичка Немачка вероломно напала на СССР. Прве ударе примио је на себе гарнизон од 8000 војника у Брестској тврђави, великом фортификацијском објекту на западној граници Белорусије код града Брест. Браниоци тврђаве су се борили са изузетном храброшћу, читав месец су умарали и уништавали надмоћног противника, мада су скоро сви погинули. Њихов подвиг постоа је симбол непобедивости духа, а сам тврђава до днас се чува као свети споменик – овде је остоврен војни меморијал чувен у читавом свету.

У Русији филм Брестска тврђава приказан је врло успешно,заузевши високо треће место у укупном рејтингу. Као главну предност филма публика једнодушно истиче велику историјску веродостојност. Између осталог, то је посебно вредно са тачке гледишта актуалног изласка филма на европску публику која мало зна о том рату против немачког фашизма коју у Русији и на читавом постсовјетском простору називају Великим Отаџбинским. У име веродостојности режисер лександар Кот пажљиво је проучио документарну страну догађаја, и, наравно, саму Брестску тврђаву. У интервјуу за Глас Русије рекао је:

Почели смо да идемо по местима борбе, говори Александар Кот, да обилазимо територију Брестске трврђаве, да се спуштамо у подруме. Тамо су се сачували подруми у којима је горела цигла, што се у принципу не дешава, сачували су се натписи на зидовима – Умирем али се не предајем! Збогом, Отаџбино... Тмо има места која се уопште од доба рата нису променила и ти идеш као да си дошао овамо другог дана после битке. То је потресно.

Филм ствара потпуни осећај да се радња дешава непосредно у Брестској тврђави. Њен спољни изглед, почев од главног симбола цитаделе, такозване Холмске капије, изрешетане гранатама, сваком руском грађанину познатог од дестињства из уџебника. Многи критичари су решили да је таква веродостојност постигнута помоћу првокласне компјутерске графике. На ове претпоставке у интервјуу за Глас Русије одговорио је продуцент филма Игор Угољников.

Да нешто дижемо у ваздух и уопште синмамо у меморијалу Брестске тврђаве, оштетимо бар једну циглу – то сами себи нисмо дозволили, па и музеј Брестске тврђаве то не би дозволио. За снимање унутар тврђаве издвојили су нам велики полигон на којем је била постављена јединствена декорација, укључујући Холмску капију, и касарне и све остало. Јединственост је била у томе што је она била трослојна: прво се представљала грађевина у мирнодопско време, затим се „скидала“ до делимичних разарања и коначно је дошло финално разарање.

По мишљењу Игора Угољникова, своје савремено значење духовног симбола Брестска тврђава је добила већ од првих дана рата. Њена очајничка одбрана значила је да се у громовити, тријумфални поход Немачке на СССР поткрала дисонанса. Да, то је била најезда, али унутар ње нешто је већ пукло, нешто се сломило. У суштини то је био значајни колапс тобоже непобедиве машинерије вермахта. Управо тада, када су умирали последњи браниоци Брестске тврђаве, рат против фашизма је био већ добијен на неком вишем, надземаљском нивоу.



  • Извор
  • Голос России, фото: «КиноПоиск.ru»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА