Седамнаести старт ракете-носача Дњепар
Руско-украјинска ракета носач Дњепар у 11 сати и 20 минута по московском времену успешно је стартовала са лансирог уређаја града Јасни, који се налази у Оренбуршкој области. Она ће пребацити у орбиту неколико сателита земаља учесница међународног пројекта. Међу њима су космички уређаји Италије, Нигерије, САД, Турске и Украјине.
Дњепар је направљен на бази најснажније у свету војне интерконтиненталне балистичке ракете РС-20, која се одликује великим енергетским могућностима и поузданошћу. Лансирање врши Међународна космичка компанија Космострас, говори директор за маркетинг компаније Александар Серкин.
Фактички то је оператер лансирања ракета за избацивање уређаја у космос. Од тренутка првог лансирања 1999. године, када је био избачен у орбиту уређај Велике Британије, Космострас је успоставио односе са космичким агенцијама и компанијама по читавом свету. Тоје преко 25 фирми наручилаца од Америке до Јапана.
Стартна маса ракете Дњепар износи 211 тона, дужина 34 метра, пречник 3 метра. Она може да избацује у орбиту висине од 300 до 900 километара групу сателита различите намене. Једно лансирање Дњепра кошта око 18 милиона евра.
Актуални старт ракете Дњепар је 17. по реду. 12 лансирања је обављено са космодрома Бајконур и сада већ пет из Оренбуршке области. Тамо, недалеко од града Јасни, последњих година изграђена је нова космичка база. То је градић са два хотела међународне класе, салом за ручавање, административно-офисном зградом са међународном везом. Комплекс Јасни, пројектован по техничком задатку Космотранса, сакупио је најбоље искуство прављења космодрома по оцени страних наручилаца и одговара свим захтевима за високотехнолошке објекте таквог нивоа.
До краја 2011. године планирано је лансирање ателита јужнокорејског института за аерокосмичка истраживања. Компанија Космотрас има неколико месеци у резерви како би додала овом сателиту још низ малих страних космичких уређаја. Осим тога, ове године Дњепар ће избацити у орбиту руски студентски сателит Михаил Ломоносов. Овај уређај назван је у част великог руског научника, чија 300-годишњица рођења ће се обележити у новембру. Компанија је успоставила контакте са Московским државним унизверзитетом и Савезним научно-истраживачким инсититом за електромеханику, који припрема сателит за лет.
- Извор
- Голос России, фото: ru.wikipedia.org/cc-by/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »