Енергетске иновације
Преко 200 пријава за учешће у кластеру енергетске ефикасности иновационог центра Сколково предато је од какоје почело са радом ово одељење крајем 2010. године. 29 је већ добило одобрење експерата, а неколико грантове. Ово је за Глас Русије рекла извршни директор кластера Јевгенија Дјаченко.
Кластер енергетске ефикасности, као и отала одељења Сколкова, ради у два базична економска правца. Као прво, формира се потражња: налазе се и успостављају контакти са компанијама, потенцијалним потрошачима нових продуката и технологија. Истовремено се развија потражња: пројекти усмерени на стварање истих тих продуката и технологија добијају подршку и могућност да се учине комерцијално повољним. При томе огромна пажња се поклања раду са омладином, рекла је Јекатерина Дјаченко.
Један од основних циљева рада кластера енергетске ефикасности састоји се у томе што желимо на примеру неколико старт-апова и предузимача да докажемо да у Русији могу да се зарађују паре комерцијализацијом иновационих технологија у области енергетике и енергетске ефикасности. То није увек очигледно за омладину која завршава техничке факултете. И мени се чини да би било корисно имати реалне живе примере предузимача који су зарадили на томе новац и који могу да изнесу своје истуство. То ће врло снажно надахнути студенте да се баве иновационим истраживањима која се могу применити.
Други важан правац рада кластера је сарадња са станим стручњацима. Са једне стране, неопходно је привући и заинтересовати за руске пројкте инвеститоре из других земаља. Са друге, треба успоставити размену искуства између домаћих и страних научника, каже Јекатерина Дјаченко.
Постоје страни енергетски и корпоративни партнери везани за енергетску ефикасност, као што је на пример компанија Сен Гобан, француски лидер у производњи енергетски ефикасних материјала. Сарадња са партнерима такве врсте код насе се гради у виду разматрања могућности које ће иновациони град Сколково представити западним компанијама за размешање њихових центара. Такође радимо са њиховим венчурним фондовима. Они гледају наше старт-апове, научне групе и изражавају спремност да финансирају и подржавају наше научнике, да им помажу да доводе технолгије до тржишта. Ако говоримо о сарадњи са страним универзитетима, она се тиче непосредно рада на пројектима. Научни колективи се договарају, раде заједно, укључују једни друге у разне пројекте. У сваком старт-апу Сколкова увек има страних учесника који помажу да се комерцијализује продукција.
Да подсетимо да кластер енергетске ефикасности Сколкова ради на смањењу енергетске потрошње од стане индустријских објеката, комуналне и општинске инфраструктуре.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...
СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
Остале новости из рубрике »