Свима нам је потребан појас за спасавање
Инвеститори у читавом свету све више сумњају да Америка може брзо и ефикасно да реши своје фундаменталне проблеме. Али још више напетости изазива чињеница да долар губи своје функције глобалног еквивалента. О томе је у ексклузивном интервјуу за Глас Русије говорио заменик министра финансија РФ Сергеј Сторчак.
Међународна економија се суочила са парадоксалном ситуацијом: ниске каматне стопе у САД у споју са ниском инфлацијом. Овамо треба додати и ниски темпо раста америчке економије у контексту врло повољних услова за развој. Парадокс се састоји у томе да уз ниске каматне стопе економска активност треба да буде висока. Основне узроке таквог стања Сергеј Сторчак види у неверовању инвеститора у америчке перспективе.
Инвеститори све више сумњају у брзо и заиста ефикасно решење фундаменталних проблема САД. То је дефицит платежног биланса и дефицит државног буџета. Ове две компоненте глобалних дисбаланса (то већ када говоримо о односима САД са Кином пре свега) врло снажно притискају финансијска тржишта. Инвеститори воде или конзервативну политику, улажући на кратке рокове у високоликвидне инструменте, или уопште остају у кешу. На крају постоји врло невелик прираштај основних фондова. То је вероватно главни проблем.
Овамо треба додати и тежак положај долара. По речима Сергеја Сторчака, због слабљења долара свет се лишио еквивалента уз помоћ којег може да управља својим уштедама.
За сада није јасно шта ће сменити долар у улози глобалног еквивалента. Али већ је јасно једно, да тај нови еквивалент треба да осигура комфорне услове за реализацију дугорочних интереса.
У Европи у међувремену теку не баш најпријатнији процеси са економске тачке гледишта. Раст суверених дугова још више је смањио инвестиције. Пре свега реч је о фондовима јужне Европе. И чак инвестиционо активна Немачка није у стању да извуче све. Ништа мањи проблем представљају социјалне обавезе ЕУ. Пре свега то је везано за старење нације, пензионо осигурање. Све то створило је замршени противречни систем који истовремено раздиру унутрашњи конфликти.
На крају имамо чудно клупко односа, када се напетост унутар тог купка не смањује, већ напротив расте. Због увећања ове напетости имамо чудне ситуације везане за високу слободу на финансијским тржиштима, као што је то било 8-9. августа текуће године. Тада фактични на пустом месту, ни из чега, тржишта су се тако пољуљала да су многи почели да говоре о новом таласу кризе. Али затим се све смирило, и опет се налазимо у ишчекивању.
И за сада је нејасно шта ће се дешавати даље, иза хоризонта наредних пола године, истиче Сергеј Сторчак. Упоредо са тим Русија је предузела низ корака који за сада омогућавају да се контролише ситуација. Што се тиче инвеститора, данас је руска привреда заинтересована да хартије од вредности купују и конзервативни инвеститори који их купују и држе до датума истека, као и енергичнији учесници тржишта.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Остале новости из рубрике »