BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сајбер рат: Нападднуте 72 владе и компаније широм свијета

Сајбер рат: Нападднуте 72 владе и компаније широм свијета
03.08.2011. год.
Стручњаци за компјутерску безбједност открили су до сада највећу серију сајбер напада, чије су мете биле мреже 72 организације, укључујући УН, владе и компаније широм свијета.

Безбједносна компанија "Мекафи" саопштила је да вјерује да иза напада стоји једна држава, али је одбила да је именује. Стручњак који је упознат са овим случајем рекао је да докази указују на Кину.

На дугој листи мета кампање која је вођена пет година налазе се администрације САД, Тајвана, Индије, Јужне Кореје, Вијетнама и Канаде, потом Удружење земаља југоисточне Азије, Међународни олимпијски комитет, Свјетска агенција за борбу против допинга и многе компаније, од оних које се баве одбраном, до високотехнолошких фирми.

У случају УН, хакери су 2008. године провалили у компјутерски систем Секретаријата УН у Женеви, а ова акција била је незапажена скоро двије године. Нападачи су за то вријеме имали увид у повјерљиве информације, наводи "Мекафи".

"И даље је отворено питање шта се дешава са свим овим подацима. Уколико само дио информација буде искориштен за прављење бољег производа, или да би се надмашио супарник у преговорима, онда овај губитак представља велику економску пријетњу", изјавио је потпредсједник "Мекафија" за истраживања пријетњи Дмитриј Аплерович.

"Мекафи" је сазнао за размјере хакерске кампање у марту ове године, када су његови стручњаци открили записе о нападима док су на једном серверу провјеравали садржај који је био тема безбједносне истраге из 2009. године.

Поједини напади трајали су само мјесец дана, а најдужи је био усмјерен на Међународни олимпијски комитет и једну азијску земљи - чак 28 мјесеци, наводи "Мекафи".

"Компаније и државне агенције су свакодневно мете крађа. Оне губе економску предност и државне тајне на рачун бескрупулозних супарника. Ово је највећи трансфер богатства у историји у смислу интелектуалне својине", рекао је Алперович Ројтерсу.
 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »