Код пријатеља и даље нема слоге
Перпектива техничког дефолта САД постала је још реалнија. Консултације одржане овог викенда између сената, Представничког дома и Беле куће поново није донела резултате. Степен напетости расте, реторика опонената постаје све жешћа, а инвеститори се све више нервирају. За сада Американци имају још времена за усаглашавање, али таква одуговлачења могу да поткопају поверење финансијера.
Ситауција око америчког државног дуга, чији лимит Бела кућа безуспешно покушава да увећа преко конгреса, све више подсећа на сиже холивудског акционог филма. Темпирани механизам бомбе под називом Дефолт САД, подметнут под економију земље и читавог света откуцава, време истиче. За сада се демократе и републиканци цењкају за услове компромиса, читав свет је замро у узбудљивом очекивању. Да ли ће се срушити глобални финансијски систем или ће јунак попут Барака Обаме поново спасити свет. Министар финансија САД Тимоти Гајтнер и даље умирује публику, наодно, ова прича ће имати срећан крај. Јер читав свет сада очекује од САД не само плаћене рачуне, већ и то да ћемо коначно почети да решавамо наше дугорочне проблеме, говори Гајтнер.
И демократе, и републиканци као заклетву понављају једно те исто – прилив државног дуга треба увећати, паралелно покренувши програм смањења трошкова буџета. Питање је по коју цену. Сада САД дугују свету 14 трилиона 300 милијарди долара. Републиканци предлажу да се смање државни трошкови за трилион 200 милијарди долара за 10 година. Начелник управе за развој нових продуката Финансијске групе БКС Дмитриј Кашев уверен је да сада политичари покушавају да зараде поене у том ценкању.
Дуг ће увећати. Зато што овде треба угасити пожар, тачније увећати још мало државни дуг како би се наставиле замишљене реформе. А промене буџетске политике и читавог буџета САД у скорије време биће врло проблематичне за спровођење оних реформи које је планирала Бела кућа. И конгрес је у току тих реформи и схвата, делимично их одобрава. Тачније овде ће се играти игра циљајући на изборе, који ће бити наредне године. Јасно је да је државни дуг велика монета за поткусуривање.
Главни економиста компаниеј финам Менаџмент, Александар Осин, расположен је мање оптимистично. Он сматра да ће стране доћи само до привременог компромиса.
Мислим да неће успети да се договоре и да усвоје документ о смањењу буџета, зато што је то 1000 страна текста. Ако се узме извесно повећање лимита позајмљивања, то је ипак много компактнији документ. Колико могу да судим, одсуство решења по том питању до 2. августа није корисно ни једним ни другима. Али за сада ја ипак видим ову ситуацију као можда и тежак, али ипак пут ка томе да ће овај плафон бити подигнут и да ће бити направљена некаква комисија за буџетске реформе.
Инвеститори који напето прате спорове у Вашингтону, већ су добили очигледан пример за то до чега доводи техничи дефолт. У држави Минесоти од јула 1000 државних службеника неће добити плату, затворене су школе, све установе и чак локални сенат. Тамо такође републиканци нису могли да се договоре са демократама о повећању пореза и социјалних трошкова. На реду је још неколико општинских округа у другим државама, спремних да објаве технички дефолт. У тој ситауцији све реалније делује перспектива смањења рејтинга кредитне способности читаве земље. Тим пре што су рејтинг агенције већ упозоравале на спремност да то учине.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/suratlozowick/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »