Заслужити шамар аплаузом
Белоруске судије су приступиле разматрању административних прекршаја учесника акције Револуција преко друштвене мреже. После иступања опозиционара 3. јула само у Минску ухапшено је преко 200 особа. Акције протеста су протекле и у другим градовима земље и жестоко су их растерали припадници органа реда.
Прослава Дана независности Белорусије завршена је масовним хапшењима. Пре отприлике месец дана на Интеренету су почели да се појављују позиви да се изрази незадовољство режимом ЛУкашнка на главни државни празник. На улице требало је да изађу хиљаде противника актуалног предсеника, и не изражавајући никакве захстеве, једноставно да изразе протест аплаузима. На крају су хапшења започела још пре акције. Сарадници милиције су без питања хапсили окупљене људе на трговима Минска, бацали их на асфалт, увлачили у марице. Сукоби су се десили и код меморијалног зида Минск – град херој, где је протицао концерт поводом Дана независности. Милиција је растерала гомилу која је покушавала да надјача аплаузима говор председесника, рекао је за Глас Русије белоруски опозициони политичар и економиста Јарослав Романчук.
У центру града употребљен је сузавац. Младима је била ускраћена могућност да изразе протест на најједоноставнији начин – да иду улицама и тапшу. Шта више, десио се такав апсурд: када је наступао Александар Григорјевич Лукашенко, када је био празнични концерт, људи су се плашили да тапшу. То говори о највишем степену страха, заплашивања и неадекватнсоти односа белоруског друштва и белоруске државе.
Експерти прогнозирају да ће после догађаја 3. јула у Белорусији ојачати социјална и политичка криза. Власти нису у стању да се договоре са грађанима. Сада се и од једне и од друге стране можу очекивати још одлучнија дејства, сматра Јарослав Романчук.Када се на јесен људи врате на радна места, студенти ће схватити да за школовање треба да се плати 30% више, када сви виде да је поскупео јавни превоз и да су скочиле цене, повода за незадовољство биће још више. Може се очективати продубљивање кризе. Власти немају ресурса да подрже стабилност у земљи. И тада ће почети да делују још оштрије.
Не само да власти Русије нису у стању да разреше ситуацију. Оне треба да почну конструктивни дијалог са опозициојм, иницијатива помирења треба да потиче од њих.
Нажалост, истичу експерти, наде у мирно разрешење белоруских конфликата је све мање. Они подсећају да су средином маја протекла суђења, по чијим резултатима практично сви лидери белоруске опозиције осуђени су на казну затвора. Један за другим затварају опозиционе листове. Власти покушавају да успоставе тоталну контролу над Интернетом. Западне земље већ су увеле санкције против Белорусије и припретиле расправама поводом кршења људских права. Власти никако нису реаговале. Лукашенко наставља да тврди да је у земљи све у реду, а да демонстранти делују по плановима који су написани за њих у престоницама појединих земаља и желе да поставе Белорусију на колена и униште њену независност.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Белорусија
- протест
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »