Московски филмски фестивал: пословна платформа
29. јуна завршава тродневи рад пословна платформа 33. Московског међународног филмског фестивала. Она се одржава у оквиру филског форума по други пут и сада је у фокусу свих пословних разметрања и састанака Русија у европском контексту, пре свега копродукција.
У Европи се разрађује неколико занимљивих пројеката, у којима се пристуство Русије просто намеће. На пример, Ханибал, принц из Логона – филм чије је снимање планирано за наредно лето. Овај међународни пројекат замишљен је у Француској, у његовој основи је књига француског историчара и филолога дједонеа Гнаманку Абрам Ханибал: црни предак Пушкина – о необичној судбини великог руског песника, руског војсковође и инжењера генерала Ханибала. Организатори пројекта рачунају да ће у њему учествовати и Русија и желели би да виде у том филму много руских глумаца. Тако да пројекат има велике шансе да ускоро постане пример масовне копродукције.
Русија се коначно на државном нивоу укључује у тај процес. Тако Федерални фонд за социјачно-економску подршку домаће кинематографије, који је недавно потписао споразум о сарадњи са сличним фондовима Италије, Француске, освих дана на пословној платформи потписао је споразум и са Немачком. Наш циљ је да у оквиру ових договора не само направимо конкретне заједничке филмове, већ и да им осугирамо приказивање. За почетак макар на територији европских земаља, рекао је у интервјуу за Глас Русије извршни директор Федералног фонда Сергеј Толстиков.
Фонд је усмерен на то да производи различите по жанровима филмове за публику који са једне стране треба да узимају у обзир публику своје земље, али упоредо са тим да теме и приче буду занимљиве и публици других земаља. Желели бисмо да руски глумци и режисери учествују у таквим пројектима... Многи нам се жале да руски филм у иностранству не гледају. А зашто не гледају? Зато што понекада приче испричане у њима представљају строго руске приче. Али филмске приче мгу да буду уклопљене у интернационализам у добром смислу речи, европски контекст, и могу да буду занимљиве не само нашој, већ и европској публици и напротив. Стварањем копродукције ми ћемо несумњиво утицати и на повећање квалитета, па и комерцијални резултати рада ће бити најуспешнији.
Неколико таквих међунродних пројеката се већ налази у фази разматрања. На пример, режисер из Холандије Сендер Биргер тражи разумевање код својих руских колега и подршку за свој нови филм У дому песника. То је прича о веома талетнованом руском емигранту кој је постао Џим Морисон класичне музике. Радња се одвија 80-их година у Амстердаму, у време постепеног пада гвоздене завесе. Са своје стране доајен руске кинематографије, режисер Пјотр Тодоровски рачуна на учешће Немачке у свом новом пројекту – драми Састанак на Елби, који говори о састанку на обалама немачке реке Елбе совјетских и америчких трупа, које су биле савезници у броби против фашизма у време Другог светског рата.
У преговорима су учествовали велики европски фондови, познати продуценти, који су дошли на Московски филмски фестивал специјално ради учешћа у Форуму копродикције на пословној платформи.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »