ЕУ и Русија треба да формирају јединствену антинаркотичку агенцију
Међународна заједница тражи нове начине борбе против наркотичке опасности из Авганистана. Питање израде стратегије постало је посебно акутно пошто је Барак Обама објавио да планира да повуче амерички контигент из земље. Слабљење контроле, по мишљењу експерата, може да изазове бум производње хероина. Европска унија је сазвала чак специјалну конференцију, где су разматрана питања коориднације рада специјалних служби из разних земаља. Један од главних учесника дискусије је Русија, која заузима друго место у свету по обиму потрошње опијата – 549 тона. На првом месту је управо ЕУ. Шеф руске Државне контроле Виктор Иванов предлаже Европском парламенту да направи јединствену агенцију ЕУ и РФ, која би преузела на себе задатке координације борбе против авганистанског шверца накротика. Без тога, уверен је члан Савета за спољну одбрамбену политику, некада руководилац одељења Федералне службе за контролу накротика Александар Михајлов, биће тешко постићи реалне резултате.
Рачунати на помоћ Управе за наркотике и криминал УН, где се приоритет даје америчким програмима и америчком ставу, за Европу је сада не прихватљиво. Тим пре што морамо да осигуравамо своју безбедност снагама оних земаља које се налазе на нашем континенту. Ако Европски парламент прихвати идеју јединствене структуре, мислим да ће то бити врло озбиљна помоћ. Таквим конгломератом бисмо могли да избијемо на решење проблема, између осталог Авганистана.
Актуелна стратегија међународне заједнице за пресецање производње и транзита авганистанског хероина није ефикасна, сматрају експерти. Шта више, по речима руске Федералне службе за контролу наркотика, ове године ће у Авганистану бити сакупљен рекордни принос опијума, а у складиштима наркокартела су се нагомилале огромне резерве – до 15 хиљада тона. При томе, напомиње Виктор Иванов, међународне снаге за подршку безбедности и мисија УН у Кабулу чак нису овлаштени да воде борбу против усева и производње дроге.
Експерт Александар Михајлов сматра да је у првој фази Русији и ЕУ потребно да унификују законодавство.
Када говоримо о координацији дејстава, пре свега то је координација дејстава органа безбедности и специјалних служби, које треба да се боре против промета наркотика. Свака специјална служба ради у оквиру сопственог законодавства, свака има свој систем подношења извештаја, свака ради на својој нормативној бази. И као последицу имамо то да координација не успева. Једнократне прецизне операције немају никакве везе са кардиналном променом наркотичке ситуације у свету.
Виктор Иванов изјавио је у Бриселу да се на финансирање нове агенције може упутити део средстава већ издвојених за антинаркотичку борбу. Учешће у раду агенције могу да предузму и друге земље, у првом реду САД.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »