Косово је исконски србска земља и колевка србског православља
Међународна заједница треба да створи ефикасне механизме за заштиту и подршку хришћанства, уверени су у Руској Православној Цркви. Садашња ситуација, у којој се тренутно налазе следбеници учења Исуса Христа више подсећа на епоху другог прогона хришћана.
По подацима комисије епископских конференција Европске уније 75 процената свих прогона по религиозном критеријуму у свету отпада на хришћане. И уколико се ова тенденција настави, за хришћанство ће ускоро моћи да се сазна само из историјских уџбеника, уверен је председник Оделења за спољне црквене везе Московске Патријаршије митрополит Волоколамски Иларион.
Данас се у различитим земљама прогонима подвргава око сто милиона хришћана. Очигледна је чињеница да су управо хришћани сад најпрогоњенија религиозна заједница на свету.
Најозбиљнија ситуација се може видети у земљама Блиског и Средњег Истока. Тако је, подсећа митрополит Иларион, у египатском граду Александрији у ноћи 1. јануара 2011. године спаљен коптски хришћански храм. А у марту су у неколико градова Египта, укључујући и Каиро букнули оружани сукоби између муслимана и хришћана. Отприлике иста таква ситуација може се запазити у Судану, Авганистану, Ираку, Ирану и Пакистану. Међутим, за отежавање ситуације се не може кривит ислам, истиче православни архијереј.
Ислам је религија мира и у Корану се говори о потреби да се с поштовањем односи према представницима других религија, укључујући јудеје и хришћане. Прогони који се данас могу запазити не потичу од умерених представника ислама, већ од радикалних група, од којих пате и сами муслимани. Познато је да је од фундаментализма и радикализма један корак до тероризма.
Велику улогу у распаљивању међуконфесионалних спорова данас игра политичка заједница, која зарад сопствених интереса и амбиција не размишља о страдањима обичних људи. Јарки пример за ово јесте ситуација на Косову. Насилно отуђеивање ове покрајине од Србије је дестабилизовало религиозну ситуацију у региону каже митрополит Иларион.
Косово је исконски србска земља и колевка србског православља. Међутим, због многих процеса православци су тамо постали мањина. Има градова у којима уопште више нема православаца: сви су били принуђени да напусте своје домове. И таквих избеглица с Косова има јако много. А има и места у којима хришћани и даље живе, али у опсадној ситуацији. На пример, видео сам жену која је приморана да живи на територији православног храма, који чувају међународне снаге. Међутим, она не може да изађе ван капије ове енклаве и да оде у сопствену кућу у којој није била већ четири године.
Крајем маја на седници Светог Синода Руска Православна Црква је усвојила посебан документ у којем се оштро заложила против нарастајуће хришћанофобије. Митрополит Иларион је уверен да данас све конфесије заједно с политичком и интелектуалном елитом треба да створе ефикасне механизме за заштиту хришћана, како на међурелигиозном, тако и на међудржавном нивоу. А сваки случај насиља и прогањања верника треба да постане предмет не само широких међународних дискусија, већ и судског разматрања.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- православље
- религија
- сукоби
- ислам
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »