Алтернатива за монопол над ресурсима
Русија поседује јединствене резерве руда које се ретко налазе у природи. Руски потенцијал у овој области постаје изузетно актуелан у условима кад је лидер у вађењу таковзане ретке руде – Кина – ограничио њихов извоз.
Церијум, ербијум, итербијум – у најближој будућности ове речи ће се вероватно учврстити у лексикону не само стручњака, већ и обичних људи. То су такозвани материјали који се ретко налазе у земљи. Њихов крајње мали садржај у земљиној кори одредио је и њихов назив, а јединствена хемијска и физичка својства – широку примену у индустрији – од производње екрана од течног кристала, фотоапарата, батерија за мобилне телефоне и аутомобила до примене у реактивним моторима. То су метали будућности, за које је битка почела већ сад, кажу стручњаци.
Управо због тога су одлуку Кине да смањи извоз ретких метала осетили сви учесници на тржишту, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ аналитичар инвест-компаније „Атон“ Динур Галифанов:
Реакција тржишта је очигледна: одмах је дошло до поскупљења. Велике земље-потрошачи су почеле да говоре о томе да треба тражити или алтернативне изворе или покушати с проналажењем својих. Међутим, биће потребно одређено време да ови извори ретких метала почну реално да се појављују на тржишту. То ће трајати барем 3 године или чак 5. У овом периоду потражња ће само расти, као и цене.
Због тога расте улога Русије. Земља већ заузима друго место у свету по експлоатацији и прво по прогнозираним показатељима већине ретких метала. Засад се радови одвијају на неколико налазишта. Међутим, основне резерве су засад нетакнуте, истиче Динур Галифанов:
Постоје налазишта у Мурманској области, има их у Чити – с великим садржајем ретких метала. У државним резервама су још 2 или 3 велика налазишта. Међутим, до сада нико није говорио о плановима за њихову експлоатацију. По законима већина налазишта ретких руда се у Русији сматра стратешким. Због тога постоји одређени лимит за њихово вађење.
Недавно су велике резерве ренијума – најуникалније ретке руде – пронађене на Курилима. Овај метал представља основу у иновационој нафтној хемији, електроиндустрији и металургији. Стручњаци истичу да се у условима укупне светске потражње од 30 тона годишње на Курилима може добити преко 26 тона сваке године. А пошто је овај метал вулканског порекла, у условима сеизмичке активности његове резерве се стално повећавају. Осим ренијума, регион је богат и наслагама германијума, индијума, хафнијума и других ретких метала.
Аналитичари истичу да проналажење и вађење ретких метала захтевају значајне напоре. Међутим, ако се има у виду да ће у будућности њихова улога у индустрији и иновационим технологијама само расти, већ данас велике државе траже сигурне испоручиоце ретких метала. И Русија има све основе да постане највећи играч на овом, у сваком смислу јединственом тржишту.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- ресурси
- производња
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »