BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На месту штрајка владике диже се црква

На месту штрајка владике диже се црква
11.09.2007. год.

ПРИЈЕПОЉЕ - На српско-црногорској граници, на месту на коме је владика Филарет пуних једанаест дана штрајковао глађу, јуче је почела изградња цркве која ће бити посвећена Сретењу Господњем и подсећаће на несвакидашњи штрајк епископа милешевског. Земљу на којој ће бити подигнута богомоља, на самој граничној међи, цркви је поклонила породица Гачевић из села Ранче на граници. Министар Велимир Илић, који је присуствовао скупу, обећао је да ће његова Нова Србија колико данас уплатити првих 10.000 евра за подизање цркве, коју ће, како је речено, „градити Срби из Србије и Црне Горе“.

Управо на месту на коме је био Филаретов шатор јуче су министар Велимир Илић и Андрија Мандић, председник Српске народне странке из Подгорице, у земљу поболи велики дрвени крст, симболично означавајући почетак градње, а земљу на којој ће бити црква освештао је митрополит дабробосански Николај.

Епископ Филарет, после два и по дана, колико је провео у Пријепољу, јуче се вратио на место на коме је штрајковао. Владику су све време под руку придржавала двојица свештеника, а он се није обратио окупљеном народу и званицама. У једном тренутку, док је трајао званични део јучерашњег окупљања, за владику је донета и клупа јер није могао да стоји на ногама.

На молитвеном скупу на граници између Србије и Црне Горе било је више од 2.000 људи са обе стране границе. Из Пљеваља је пре скупа стигла дуга колона возила под српским заставама, а Срби из тог града и са севера Црне Горе донели су и транспаренте на којима је писало - „нећемо проклетника, хоћемо Филарета“, „Црна Гора и Србија поново заједно“, „Филипе, Свето и Мило, проклето вам било“.

- Храм који ћемо овде подићи подсећаће да су се овде срели владика милешевски и црногорски специјалци, правда и кривда, милешевски Бели анђео и демон неслободе. Овде су победили Бог и Божја црква, а кад победи Бог, онда нема победника, онда сви добијају - рекао је поздрављајући окупљени народ у име митрополита Амфилохија протојереј мр Велибор Џомић, додајући да ће црква на граници бити православна, а не распопска.

Уз обећање да ће Нова Србија градњу цркве помоћи са 10.000 евра, министар Илић, бурно поздрављен од окупљеног народа повицима „Вељо Србине“, рекао је да је „оно што је урадио владика Филарет пример како се треба жртвовати за цркву и свој народ“.

- Погледајте колико је данас људи овде! Шта мислите колико би нас тек било да нису пустили владику? Хвала Богу што нам је на овај простор послао владику Филарета да нас сабере и покаже нам како се бори за веру и народ - рекао је Илић.

СРЕЋНИ И ПОНОСНИ

- Срећни смо ми Срби из Црне Горе што смо данас овде са вама. Срећни смо што ћемо са Србима из Србије градити ову цркву. Поносни смо што ће ова црква бити пример на коме ће се учити наша деца. Сви који овуда прођу знаће да се овде владика Филарет борио за српску цркву и за српски народ - рекао је јуче на граници Андрија Мандић, председник Српске народне странке, обраћајући се окупљеном народу.

ЖЕЗЛО НА ПЕНДРЕК

- Жеља је и молитва владике Филарета и свих нас да се нигде и никада више браћа не сретну као разбраћа, да се никада виши на онакав начин не сретну владика и полицајци, владичанско жезло и пендреци, митра и шлемови - рекао је протојереј Џомић, додајући да место на коме је владика штрајковао народ већ зове Владичина пољана.



  • Извор
  • Сина
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА