ШОС: нова геополитичка реалност
Главни град Казахстана – Астана, дочекује учеснике јубиларног самита Шангајске организације за сарадњу. ШОС је данас један од кључних фактора међународне политике и гарант стабилности у региону Централне Азије. Лидери држава чланица ШОС-а (Русије, Казахстана, Кине, Киргизије, Таџикистана и Узбекистана) намеравају не само да резимирају протеклих 10 година, већ и да размотре дугорочну стратегију развоја организације.
ШОС називају евроазијским одговором на изазове времена. Она је формирана у сложеном периоду када је свет престао да буде вишеполаран и претило му је доминирање искључиво западног погледа на међудржавне односе и економски модел развоја. Данас се сигурно може рећи да је ШОС постао један од гаранта вишеполарности. Организација осигурава баланс снага не самоу региону, већ и у свету.
Ускоро ШОС може да постане снажан финансијско-економски пол, велики политички центар. За 10 година ШОС се претворио у утицајну организацију, коај је прерасла регионалне оквире. Без њеног учешћа немогуће је ефикасно решавање многих међународних проблема, истиче специјални представник председника Русије за послове ШОС Леонид Моисејев.
За 10 година организација је прошла велики пут. Од нуле је била започета сарадња по читавом низу важних праваца. Тренутно палета ове сарадње проширила се на све сфере које су изнтересантне за државе-чланице ШОС. Почели смо од супротстављања тероризму, питања осигурања безбедности и стабилности. Упоредо са тим постепено смо приступили срадњи у економији, финансијама, образовању, здравству.
На престојећем састанку председника земаља ШОС треба да буде размотрено једно од најакутнијих питања – антинаркотичка стратегија, која треба да покрене јединствени механизам супротстављања авганистанском шверцу наркотика, од којег страдају милиони ставника разних земаља. Осим тога, у видокругу ће бити развој регионалне антитерористичке структуре ШОС, регулисање ситауције у Авганистану, проширење социјалног, економског и културног партнерства.
На дневном реду самита је још једно важно питање – проширење организације. До недавно овај процес је био замрзнут, мада у догледној будућности ШОС ће вероватно бити попуњен новим члановима. Правна база за то је формирана. Први кандидати за ступање могу да буду земље које имају данас у организацији статус посматрача – Индија, Иран, Пакистан и Монголија. Намеру да добије такав статус изразило је руководство Авганистана. Једном речи, на маргинама самита планиран је билатерални састанак председника Русије Дмитрија Медведева и авганистанског лидера Хамида Карзаја.
Један од доказа ефикасности ШОС је свестрана помоћ Киргизији у периоду прошлогодишњих масовних немира, која је омогућила да се у републици избегне масовни грађански рат. Као што се зна, Русија је активно учествовала у регулисању овог конфликта. Сличних примера је много. Да додамо, после Казахстана председавање ШОС ће преузети Кина, земља која је одиграла једну од главних улога у формирању организације. Можда ће у том периоду ШОС већ изаћи ван оквира шестостраног формата.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- ШОС
- самит
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »