Модел идеалне породице
У последњих 5 година укупан број деце рођене у Русији увећан је скоро за четвртину. Половина новорођених су друга и каснија деца у породици. Демографи тврде: како би се побољшала демографска ситауција у земљи, потребне су породице са много деце.
Породице са много деце нису више у моди. Беле вране је најуобичајенији епитет којим их награђују. Породице са много деце су заиста реткост. Ако се за 100% узму све руске породице са децом, 64% њих има једно дете, око 30% двоје деце и мање од 6% троје и више деце.
У идеалној породици, са тачке гледишта науке, треба да буде четворо деце: два дечака и две девојчице, говори шеф катедре за Социологију породице и демографију Московског државног универзитета Ломоносов Анатолиј Антонов.
Сада народ назива породице са троје деце породицама са много деце. То није исправно. Са 3-4 деце је нормална породица, каква треба да буде, како се становништво земље не би смањивало. Ову породицу у демографији називају породицом са средњим бројем деце. Како би се брже ликвидирало смањење броја становника нама треба да буде више породица са 5 и више деце. А сада је број таквих породица тешко израчунати, има их највише 2%.
У последњих 10 година у Русији су се десиле озбиљне промене у моделу формирања породице. Жене су све чешће почеле да одлажу рођење детета и да ослобађају време за друге задатке: образовање, почетак каријере, финансијску независнот, слободу, хоби, очување естетске лепоте и фигуре. Таква тенденција која се бележи у свим индустријски развијеним земљама има и своју крајњу форму – „свесну бездетност“. Следбеници ове идеологије одустају од стварања породице и рађања деце. На специјализованим форумима на Интернету као главни аргумент они наводе следећи: у нашем животу постоје играчке интересантније од деце.
Шта је то: свеснији прилаз питању планирања породице или елементарни егоизам? Демографи називају овај животни став суицидалним. Пошто он води ка одумирању. У Западној и Северној Европи без деце може да остане 25-30% жена. У Русији овај показатељ није тако висок, говори Анатолиј Антонов.
Спроводимо специјална истраживања, између осталог међународна, где постоји могућност да се Русија упореди са другим земљама. Ако се узму и измере ставови о добровољној бездетности код нас и у Европи, овде делујемо много боље од Немаца, скандинаваца, Француза, Енглеза. Тамо је према добровољној бездетнсоти врло позитиван однос, и удео таквих људи у Западној Европи много је већи него код нас.
Руски демографи тврде да присталице добровољне бездетности нису безнадежни. Међу њима има много оних на чију се одлуку о ређењу детета може утицати социјалном политиком, убодећи разне мере подршке. Стварање таквих услова задатак је државе и друштва. У русији програми за подршку мајчинства и деце, између осталог мајчински капитал (женама се приликом рађања другог детета изсплаћује допринос од 10 хиљада долара) биће настављени. Побољшање демографске ситуације несумњиви је приоритет за руску државу.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Bjørn Giesenbauer/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- породица
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »