BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Афера Сартид

Афера Сартид
08.09.2007. год.

БЕОГРАД - Оно што није пошло за руком министру за инфраструктуру Вељи Илићу и његовим службеницима, успело је нама! Важан државни споразум са "Ју-Ес стилом", за који министар тврди да не постоји, пронађен је у Влади Србије! Кључни уговори и документа из овог споразума недвосмислено говоре да је продаја "Сартида" у стечају била - државни посао, који је помно припреман дуже од годину дана!

Представници "Ју-Ес стила Србија" недавно су од министра Илића тражили да испуни уговорне обавезе Владе и обезбеди завршетак железничке пруге од Нове луке у Смедереву до постројења Радинац, које користи железара.

У јеку кампање против својих претходника из сазива Ђинђићевог и Живковићевог кабинета, отварајући по ко зна који пут "аферу Сартид", Илић је изјавио да не зна о чему се ради, као и да у Влади "не постоји никакав уговор" који предвиђа завршетак радова на овој прузи.

Међутим, баш у седишту Владе, у Немањиној 11, откривен је Споразум између Владе Републике Србије и "Ју-Ес стила Србија" из 2003, који оповргава министра за инфраструктуру.
У члану 13 Споразума о сарадњи Владе Србије и "Ју-Ес стила Балкан" - у вези са "Сартидом а.д." у стечају - дословно пише: "Влада се обавезује и гарантује да ће, у оквиру својих овлашћења, предузети све неопходне мере да се обезбеди завршетак нове железничке пруге од Нове луке у Смедереву до постројења Радинац у Смедереву".

Штавише, "откриће" овог споразума обелодањује читав низ детаља који до краја расветљавају аферу која траје чак четири године. Кад год се појави нека нова афера, представници свих странака (осим ДС) из све снаге се упињу да докажу да је Србија највише покрадена баш продајом "Сартида" америчком концерну "Ју-Ес стил".

Због многобројних политичких злоупотреба и лицемерја српских политичара, решени смо да коначно откријемо све детаље "афере Сартид".

Споразум Владе Србије и "Ју-Ес стила" потписан је 31. марта 2003. године, када је потписан и прослављен уговор о продаји "Сартида" Американцима за 23 милиона долара. А званична припрема за потписивање у Влади Србије почела је још у јулу 2002!

- Већину детаља везаних за овај посао знали су сви министри Ђинђићеве владе, а осим тадашњег министра финансија Божидара Ђелића, гувернера НБЈ Млађана Динкића, министра за привреду и приватизацију Александра Влаховића, читав посао је координирао и тадашњи потпредседник Владе Мирољуб Лабус - тврди један од тадашњих саветника премијера Зорана Живковића.

Конкретно, Споразум између Владе и "Сартида" припреман је од 22. јануара 2003, када је министар Влаховић, који је био задужен за оперативно спровођење посла, од Републичког јавног правобранилаштва затражио мишљење о информацији за седницу Владе која је претходила потписивању Споразума. Већ сутрадан Влада Србије усвојила је информацију и званично овластила Влаховића да потпише Споразум.

Оно на чему инсистирају бивши министри јесте то да сам споразум садржи одредбу да може да буде потписан тек после потписивања купопродајног уговора. Тако је и било. Споразум, који је потписан 31. марта 2003, садржи одредбе о фискалним давањима, еколошкој одговорности, одговорности Владе, обавезама "Ју-Ес стила", инвестицијама и помоћи локалној заједници.

Најважнија информација из овог споразума јесте да ће Влада "ослободити од сваке одговорности за све фискалне обавезе 'Сартида' настале пре дана куповине и преузимање свих власничких права у 'Сартиду'"!

То заправо значи да је Влада на себе преузела обавезу да се реши дугова "Сартида а.д." у стечају, који су износили између 1,4 и 1,7 милијарди долара!

ВЛАДИ ДУГОВИ, "ЈУ-ЕС СТИЛУ" ИНВЕСТИЦИЈЕ

Влада Србије такође се обавезала да ће "да обештети 'Ју-Ес стил' и пружи му потребну правну помоћ у вези са свим губицима и трошковима насталим због неизвршења обавеза", као и да ће "преузети све обавезе и потраживања настала пре потписивања уговора".
"Ју-Ес стил" се обавезао да ће преузети све еколошке обавезе, да у року од пет година неће продавати контролни пакет акција, да три године неће отпустити ниједног запосленог, као и да ће их запослити под најмање истим условима у односу на оне које су имали у "Сартиду". Инвестиције у "Сартид" у првих пет година, по Споразуму, требало је да буду укупно - 150 милиона долара.



  • Извор
  • Курир
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА