Разоткрити тајне васионе
Прецизирати старост Васионе, утврдити узроке њеног убрзаног ширења, одгонетнути природу такозване тамне енергије - руска наука ће дати свој допринос разоткривању ових и многих других тајни. У Нижњем Новгороду прави се јединствена лабораторија, која ће се бавити разрадом суперосетљивих предајника, који примају сигнале из космоса.
Лабораторија на Нижегородском државном техничком универзитету биће формирана захваљујући програму владиних грантова за развој фундаменталне науке. Пет милиона долара намењено је куповини опреме и извођењу истраживања. Радом ће руководити светски познати научник, професор Чалмерског универзитета у Шведској Леонид Кузмин. Пре 20 година дипломац Физичког факултета Московског државног универзитета Ломоносов отпутовао је из Русије. У том тренутку у земљи није било услова за истраживања у области наноелектронике, којом се он бавио. Сада професор има двоструко држављанство. Захваљујући програму владиних мегагрантова, чији циљ је да се водећи научници укључе у рад на руским универзитетима, Леонид Кузмин сада се прилично често појављује у Нижњем Новгороду.
У научним круговима професор је познат као главни иноватор суперсоетљивих предајника за мерење космичког зрачења. Претпоставља се да ће се управо такви уређаји користити за астрономске мисије. Нижегородска лабораторија бавиће се прављењем електронике за ове предајнике, говори Леонид Кузмин.
Мериће се зрачење емитовано из наше Васионе убрзо после Великог праска. Ово космичко пратеће зрачење путовало је 13.7 милијарди година. Ипак ми мижемо да га уловимо и измеримо. Прецизираће се старост Васионе, проучаваће се загонетна питања тамне енергије и материје. Питање које шокира све је зашто се наша Васиона налази у стадијуму узбрзања експанзије? Док силе које одговарају за ово убзање ми не знамо. То је срамота за наше научне кругове. На сва ова питања покушаћемо да одговоримо.
Лабораторија је већ лансирала јединствени криостат. У њему се за неколико сати температура спушта до апсолутне нуле – то је скоро минус 270 степени Целзијусових. При таквој температури леде се чак кристалне решетке атома. Замрзнути мерни уређаји стичу суперостељивост, што омогућава да се региструју врло слаби сигнали из космоса.
Нова знања ће допустити да се решавају и земаљски задаци у новим областима телекомуникација и система за обраду информација, медиционско-биолошких истраживања и испитивања материјала.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- космос
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »