Свет ће се тек трести од порука Кремља
Кнежевић: На Западу још има неверних Тома који су се двоумили да ли Русија блефира. Изјава Лаврова требало да илуструје да се ради о дугорочном ставу и да је по среди политика коју ће водити према ЕУ и трансатлантском савезу. До децембра - много тврђе и драматичније поруке
БЕОГРАД - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров послао је прекјуче, до сада најоштрију политичку поруку Кремља о будућности Косова и Метохије повлачећи код јужне српске покрајине црвену линију иза које Москва не прави компромисе. Означавајући овај „рубикон“ у заступању руских интереса на Балкану и подршци Србији, Лавров је најтврђом реториком у ствари најавио чврстину и трајност руског политичког курса, па се у том контексту, ова порука може сматрати значајнијом од претње ветом која се односила конкретно на Ахтсаријев план, указао је јуче за Глас Милош Кнежевић, уредник Националног интереса.
- У дугом периоду стаљинизма западњаци нису чули
ниједно њет, али је Русија у путинизму дошла до нивоа када може да искаже овако тврд, неодустајни став. Већини западњака је ова нова пракса изгледала као обнова хладног рата... али таквих изјава ће бити све више како се процес буде приводио крају, а нарочито у децембру када ће покушати да наметну крај. На Западу још има неверних Тома, који су се двоумили да ли је руско противљење веродостојно или се ради о блефу, па је Лавровљева изјава требало да илуструје да Руси имају јасан дугорочан став и да је по среди политика коју Москва намерава да води према ЕУ и трансатлантском савезу - истакао је Кнежевић и додао да можемо очекивати још „много тврђе и драматичније поруке“.
Члан Форума за међународне односе Душко Лазић такође је оценио да је Лавровљева изјава међу најтврђим, како по како по питању ракетног штита, тако и питања Космета и проширења НАТО.
- Иако је Лавров нагласио да совјетска спољна политика нема конфронтациони карактер, истовремено је рекао да је то црвена линија преко које Москва не може да пређе. Његове речи, тумачене из угла укупних односа САД и Русија, где нема сагласности о крупним војностратешким питањима, указују да се ништа није учинило да се те разлике смањују и да су се чак продубиле. Ако се њихови ставови на војностратешком плану ипак приближе, вероватно би се променио и однос према Космету. Али, овде је очигледно у питању трајна позиција Москве - закључио је Лазић, додајући да се не сме превидети приближавање председничких избора у Русији, те су и „изјаве владајућег естаблишмента у функцији предизборне кампање“.
Београд, оценио је Лазић, у речима шефа руске дипломатије мора да види значајну политичку поруку и да извага како се она одражава на интересе Србије.
- Морамо да видимо колико је у нашем интересу да се налазимо усред сукоба САД, ЕУ и Русије и то као монета за поткусуривање, преко које ће стране покушавати да докажу своју доминацију. У моменту када почињу сложени преговори између Србије и Шиптара чини ми се да тако тврд тон не инспирише две стране да траже компромис и не олакшава тражење решења. Истина, Лавров није директно поменуо преговоре, али се његове речи морају тумачити у контексту преговора који предстоје - казао је овај дугогодишњи дипломата.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »