Харченко: Албанци неће прогласити независност
Неће доћи до једностраног проглашења независности Косова и Метохије, изјавио је представник Русије у посредничкој „тројци” Контакт групе Александар Боцан Харченко за Радио Београд и на питање да ли то значи да је албанска страна на разговорима у Бечу дала неку врсту гаранција да се то неће десити одговорио: „Мислим да јесте”. Руски дипломата је најавио да ће 28. септембра у Њујорку бити одржан први непосредни разговор делегација Београда и Приштине, после састанка министара спољних послова Контакт групе (САД, Русија, Велика Британија, Немачка, Француска и Италија) на маргинама заседања Генералне скупштине Уједињених нација. Боцан Харченко очекује да би Србија на том састанку могла да буде представљена на највишем нивоу. „Међутим, није чак ниво најважнији, већ сагласност страна да почну директан дијалог. Ако он буде одржан, а ја сам у то убеђен, то ће бити преокрет у преговарачком процесу”, рекао је руски члан „тројке” за московски лист „Времја новостеј”.
Пре ових сусрета, о статусу српске покрајине могли би да разговарају и председници Русије и Сједињених Америчких Држава Владимир Путин и Џорџ Буш на самиту Организације за азијско-пацифичку сарадњу који се одржава у Сиднеју током предстојећег викенда.
Боцан Харченко је за Радио Београд рекао и да не верује да ће на следећем састанку „тројке” са делегацијама Србије и косметских Албанаца 18. и 19. септембра у Лондону бити покренуто питање поделе покрајине.
Изасланик руског министра спољних послова претходно је изјавио да се током августа разговарало о могућности поделе покрајине. „Нећу да кријем: у Контакт групи је разматрано питање поделе Косова које је изазвало повећану пажњу медија. Покретали смо га и током сусрета са странама у Бечу. ′Тројка′ је чула и од Београда и од Приштине да је за њих то неприхватљиво. А пошто стране ту варијанту не покрећу, она није на дневном реду ′тројке′“, рекао је Боцан Харченко за „Времја новостеј”. Овом изјавом стављена је тачка на покушај да се Србија приволи да призна независност покрајине у замену за „добијање” њеног северног дела.
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић јуче је у Букурешту рекао да би наметање решења довело до ситуације која би „готово сигурно измакла контроли”. „Тиме би био постављен преседан који би дао легитимитет насилној подели међународно признатих држава”, истакао је шеф српске дипломатије на годишњем састанку румунских дипломата.
Том скупу су, поред румунских званичника, присуствовали и шефови дипломатија Француске и Велике Британије Бернар Кушнер и Дејвид Милибанд, а министар Јеремић имао је сусрете са председником Румуније Трајаном Басескуом, који је поновио да у вези са Косметом мора да се поштује међународно право, са министром Адријаном Чоројануом, као и са Кушнером.
Француски министар изјавио је да је јединство Европе важније од судбине Косова и објаснио да ће земље ЕУ покушати да усагласе ставове, како би Унија наступила различито и од Русије и од Сједињених Држава.
А какво би решење могла да подржи Европска унија наговестио је јуче експерт лондонског Краљевског института здружених оружаних снага Џонатан Ајл. „Европљани по питању Косова немају јединствен став и ја дубоко сумњам да ће се усагласити око признавања евентуалне независности коју би једнострано прогласили косовски Албанци. Не заборавите да се значајан број земаља чланица томе противи, првенствено зато што би то био опасан преседан”, рекао је он за Би-Би-Си. „Занимљиво је да по овом питању подела не иде по линији источна–западна Европа. Према независности Косова сумњичави су Шпанија, па чак и Британија, затим Румунија и Словачка. Не видим како би ЕУ могла да се усагласи око признавања једнострано проглашене независности, баш као што сумњам да ће Американци од тога одустати”, нагласио је Ајл.
Косово је, према његовом мишљењу, за Вашингтон прилика да Русији стави до знања да не може да има право вета на безбедносна питања у Европи. Он сматра да ће се, у том случају, постићи аранжман сличан статусу Тајвана.
Европска унија, наиме, неће признати Косово као независну државу, али ће, де факто, са њом сарађивати, на пример у домену признавања пасоша и отварања интересних секција уместо дипломатских представништава у Приштини. „Унија би чак могла да приволи власти у Приштини да прихвате присуство европских војних снага на терену, које би се старале о миру и безбедности. Тај чудни аранжман омогућио би ЕУ да избегне како руски вето тако и велику свађу са Вашингтоном”, оценио је Ајл.
Србија ће одбацити сваки нелегитиман акт
Србија захтева од међународне заједнице да одмах и унапред одбаци и осуди сваки акт једностране независности Косова и Метохије, рекао је јуче премијер Војислав Коштуница у разговору са Волфгангом Ишингером, представником ЕУ у посредничкој тројци Контакт групе за преговоре о будућем статусу покрајине.
Коштуница је навео да Србија то захтева „јер само Савет безбедности УН има мандат да донесе одлуку о будућем уређењу покрајине”, саопштила је Владина канцеларија за односе са медијима.
Премијер је указао да је Србија одговорно и конструктивно приступила новом преговарачком процесу и да је приликом првог састанка у Бечу њена делегација изнела нове убедљиве аргументе да је суштинска аутономија најбоље решење за будуће уређење Косова и Метохије.
Председник Владе је упозорио да, с друге стране, свакодневно стижу најаве албанских сепаратиста да ће до краја године на основу Ахтисаријевог плана прогласити једнострану независност, наведено је у саопштењу.
Премијер је упознао представника ЕУ у посредничкој тројци да ће Србија поништити сваки нелегитимни акт о једностраној независности и да ће сагласно Повељи УН и Уставу Србије покрајина Косово и Метохија увек бити саставни и неотуђиви део територије Србије. „Ишингер је нагласио да је важан циљ посредничке тројке да се дође до компромисног решења које ће бити одобрено у Савету безбедности УН”, наведено је у саопштењу.
Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић састао се такође са чланом тројке из ЕУ са којим је размотрио досадашњи ток преговарачког процеса и редослед следећих корака.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »