Ваздушна бања у срцу Маљена
Планинско поље у централном делу Маљена је од вајкада важило за ваздушну бању, природно лечилиште и идеално место за одмор и рекреацију. Према легенди, у давна времена моћни дивови стварали су брда и долине, па су непланирано наишли на некакве баре. Не знајући шта ће с њима, бацили су их високо преко себе и тако настадоше Дивчибаре, на 980 метара надморске висине. Прелепи предео пружа се од Црног врха, Паљбе и Голупца до Великог брда, а ти околни висови су права заштита од ветрова, па има благу и пријатну климу. Скоро 300 дана у години нема падавина и ветрова, што га чини привлачним и лети и зими.
Дивчибаре се налазе 38 километара југоисточно од Ваљева и добро су повезане са свим деловима Србије. Ако се из Београда иде Ибарском магистралом, преко Диваца и Мионице, има 117 километара, а правцем Каоне и Ваљева - 128 километара. Од Новог Сада их дели 177 километара, уколико се користи шабачки пут, а од Ужица, преко Пожеге и Тометинског поља, треба прећи 64 километара. Регионални путеви су солидни, али треба обратити пажњу због изненадних одрона и радова на саобраћајницама.
Боравак на Дивчибарама је изузетан доживљај, а у природним лепотама могу да уживају сва чула. Шуме црног и белог бора, смрче и клеке, смењују се са брезама, буквама и другим листопадним дрвећем, а између њих се таласају непрегледне ливаде и пашњаци. Нарциси, љутићи и друго пољско цвеће загосподари одмах с пролећа, а касније их смене кантарион, мајчина душица, хајдучка трава и разни шумски плодови. На скровитим местима има безброј извора и сви негде хитају, а Жујан, Хајдучка чесма, Чубрица и Студенац понекад знају да оџуборе и покоју песму, у потпуној тишини околне природе. Чаробни предели се смењују и у околини ужурбаних водотокова: Црне реке, Козлице, Крчмарске реке, Црне Каменице и Буковске реке.
Тек у њиховој околини може да се схвати надахнуће анонимног песника који је
написао: „Опио ме мирис лековитих трава, благи одсјај сунца, што у њему спава. Зато и одлучих, да ћу рећи свима, највише ми прија - дивчибарска клима“. Међутим, инспирацију овде могу да нађу и људи у којима не чучи баш никакав песнички таленат јер све у околини изазва веома бурне емоције, поготово ако се неко нађе на највишем врху Маљена, на 1.103 метра надморске висине. Зове се и Краљев сто јер је цар Душан ту славио победу своје војске, а траг је оставио и Краљевић Марко, начинивши извор Маркови чанци. А узбудљив доживљај гарантује и Природни резерват „Дивчибаре“, стара шума на Великој плећи, Вражји вир у Црној каменици, кањон Црне реке и водопад Скакало на реци Манастирици.
Смештај на Дивчибарама није тешко пронаћи јер има три хотела, бунгалове и тридесетак кућа и вила за изнајмљивање соба и апартмана, а ту су и три дечја одмаралишта, па се не треба изненадити ако се наиђе на буљуке раздраганих малишана. Боравак овде подразумева и рекреацију, а за то су намењене пешачке, планинарске стазе, дуге нешто више од једног километара, а да би се прешле треба од 30 до 45 минута нормалног хода. Све почињу у центру насеља и иду до Голупца, Паљбе, Велике плећи и Црног врха, а видно су обележене посебним знацима, тако да нико не може да залута. Љубитељи спортских активности имају на располагању кошаркашке, одбојкашке и тениске терене, мада је овде више поборника здраве хране и уживања у неком пријатном ресторану или кафаници. Иначе, Дивчибарци се поносе манифестацијама које организују: - „Мис нарциса“ и „Дани печурки“, а однедавно и новом црквом Светог Пантелејмона.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »