„Ал-Каида“ без лидера: ко ће хтети да буде нови?
Менхетн је опкољен кордонима полиције, појачане јединице службе безбедности су у метроу, а патролни хеликоптери на небу. То је слика данашњег Њу-Јорка – града који је дан раније бурно прославио ликвидацију Осаме бин Ладена. Терористи су већ обећали да ће „достојно одговорити“ на смрт главног инспиратора експлозија у менхетнским кулама-близнакињама 11. септембра 2001. године. Појачане мере безбедности не уводе се само у америчким градовима и европским престоницама, већ и по целом свету.
У Белом дому теку спорови – да ли треба објавити кадрове, снимљене за време погребења бин Ладена у мору. У вашингтонској администрацији се плаше реакције, коју овакава публикација може изазвати код присталица „Ал-Каиде“. У Пентагону ипак сматрају да ће се материјали појавити у медијима – то може бити корисно, јер многи још увек сумњају у смрт главног терористе.
У међувремену је Савет безбедности ОУН позвао све државе да „покажу будност и да удвоструче напоре у борби с тероризмом“. У европским престоницама већ слушају његове препоруке. Ниво мера против тероризма је повећан и у Египту: допунске мере безбедности су уведене на летовалиштима и на местима с повећаним бројем страних туриста. На пример Египта угледале су се и друге арапске земље – Алжир, Мароко и Тунис. Власти Индонезије су појачале контролу острва за летовање – Балија: овде се „Ал-Каида“ истакла 2002. године, кад је погинуло 200 странаца. А Сеул је одлучио да појача чуварску службу у јужнокорејским дипломатским представништвима у иностранству.
Посебан страх од терористичких актова влада у Пакистану. Управо овде, на 100 километара од престонице, амерички специјалци су 1. маја ликвидирали бин Ладена. По званичној верзији, пакистанске власти су достављале специјалним службама САД потребне информације – природно, Исламбад се сматра једном од главних мета „Ал-Каиде“. У Вашингтону се очигледно придржавају истог мишљења: САД су затвориле своје конзулате у пакистанским градовима. Основа за ове мере има довољно: неки Пакистанци не крију да погибију лидера „Ал-Каиде“ сматрају за личну трагедију. На хиљаде људи је изашло на улице с антиамеричким паролама, спаљивали су пругасте заставе са звездицама. Уље на ватру доливају и чињенице, које су постале познате захваљујући скандалозном WikiLeaks. Службена преписка између амбасаде САД и Стејт департмента, која је објављена, сведочи о томе да се бин Ладен од америчких специјалних служби крио уз помоћ пакистанске војне обавештајне службе ISI. Истина, власти Пакистана ово категорички оповргавају. Председник Зардари је чак изразио своје негодовање поводом сличних „инсинуација“ и истакао је да без помоћи Исламбада САД не би успеле да пронађу бин Ладена. Зардари, наравно, боље зна, јер се вила са шест нивоа чуварске службе, где је пронађен вођа „Ал-Каиде“ налази на пар стотина километара од председничког дворца.
У Москви се поздравља убиство „терористе број један“. Истовремено, не треба заборавити да је „Ал-Каиди“ пре свега нанет морални ударац, сама организација није престала да постоји, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ члан Комитета за безбедност руске Државне думе Генадије Гудков.
Наравно, бин Ладен није држао у рукама управљање терористичком илегалом – али је ипак био симбол њене нерањивости и некажњености. Сад је овај симбол уништен. Мислим да ће то многе натерати да се замисле над тим колико дуго ће живети кад стану у редове терориста. Пракса показује да је живот руководилаца бандитског подземља, безусловно препун одређених догађаја, али и да је врло кратак.
Убиство лидера „Ал-Каиде“ безусловно представља успех специјалних служби. Ипак, у међународној заједници нема места за еуфорију – напротив, борба против терора ће се појачати, уверен је председник Међународне асоцијације ветерана јединице антитерора „Алфа“ Сергеј Гончаров.
Биће ангажован апарат агената, који постоји у свим специјалним службама света. И они ће налазити одређене трагове терориста, који се спремају или се буду спремали да изврше терористички акт. И очигледно је да данас сви грађани који се налазе у муслиманским местима, треба да се понашају пажљивије на улицама. Желим да истакнем да ће оно што се десило дуго времена држати у напетости целу светску заједницу.
У Русији се, наравно, такође предузимају одговарајуће мере безбедности. И приликом овог повећаног нивоа опасности будност становништва игра велику улогу, истиче заменик председника комитета Државне думе за послове ЗНД генерал-мајор полиције Татјана Москаљкова.
Морају се активирати оперативно-истражне јединице. Друго што би по мом мишљењу требало предузети јесте максимално ангажовање кинолошких служби. Данас нема тако ефикасног уређаја као што је наш пас, обучен да тражи експлозивне материје. И важно је да људи знају шта треба да ураде ако виде лице које у њима изазива сумњу или бачени предмет, да знају кога треба да назову и које мере да предузму.
Док владе подижу ниво заштите због претње од терористичких напада, аналитичари размишљају ко може да преузме барјак „Ал-Каиде“ после бин Ладена. Пре свега се истиче име Египћанина Ајмана аз-Завахирије. Он се сматра другим по важности човеком у „Ал-Каиди“. Аз-Завахири је био саборац бин Ладена у рату против совјетске и америчке војске у Авганистану. Често се среће и име Либијца Абу Јахју ал-Либија. Он се назива „харизматичним проповедником идеја глобалног џихада“. Трећи кандидат је радикални имам Анвар ал-Авлаки. Име овог држављанина САД и Јемена се појављивало после неуспелог покушаја да се 2009. године дигне у ваздух америчка компанија Northwest, као и после кланице на војној бази САД у Форт-Худеу.
Уосталом, питање ко ће тачно постати број један у „Ал-Каиди“ је другостепено питање. Како истиче Генадије Гудков, тле за тероризам ће се сачувати све док се у међународној пракси светске државе буду руководиле националним егоизмом, покушавајући да поделе терористе на „своје“ и „туђе“, „лоше“ и „добре“. Сама по себи ликвидација Осама бин Ладена не укида ове двоструке стандарде.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »