Ликвидација бин Ладена и председнички избори у САД
Председник САД Барак Обама наступио је као главни "њуз-мејкер" у поступку ликвидације терористе „број један“ Осаме бин Ладена. Обративши се нацији, он је преузео на себе сву одговорност за операцију америчких пешадинаца у Пакистану, чиме је побољшао свој рејтинг популарности у САД.
Оно што се десило у пакистанском градићу Аботабаду представља својеврстан поклон Бараку Обами, који је пре месец дана изјавио да намерава поново да се кандидује за председника. Убиство вође „Ал-Каиде“, који је проглашен за главног непријатеља САД након страшног терористичког акта 11. септембра 2001. године несумњиво ће донети Обами већу популарност међу Американцима. Пошло му је за руком оно што није могао да оствари његов претходник – Џорџ Буш-млађи, који је својевремено издао налог да се бин Ладен пронађе жив или мртав.
Барак Обама је 2008. године обећао да ће вратити америчке војнике кући из Ирака и Авганистана. Сад се труди да то испуни. Међутим, није тако једноставно отићи из Ирака и Авганситана. Предубоко су се Американци тамо ушанчили, а предати кормило управе локалним властима значи потписати сопствену слабост. Ипак, убиство бин Ладена представља несумњиву победу. И кад је Обама у обраћању нацији потврдио ову вест, Американци су му много тога опростили.
Неки стучњаци, истина, поново сумњају: да ли је убијен заиста бин Ладен? Ако се одједном покаже да то поново није он може доћи до огромног скандала каже научник-стручњак за Америку Алексеј Арбатов.
Не дај Боже да се то деси. Тада ће, наравно, разочарење бити огромно. И боље би било да ову операцију никад нису ни обављали, зато што ће то бити изузетно тежак ударац. Међутим, надам се да се то неће десити. Желим да Обамин рејтинг порасте и ако не буде неког терористичког акта. Зато америчке специјалне службе треба да удесетоструче своју будност да то не би дозволиле.
Убијен је прави Осама бин Ладен, изјавио је у интервјуу за „Глас Русије“ познати руски познавалац Истока Георгије Мирски.
Разумете, не треба да будемо идиоти и да мислимо да на челу државе могу бити, лопови и преваранти који се играју неких глупих игара.
Међутим, постоји верзија да одређени кругови у САД користе радикални ислам у своје циљеве и да је Обама само спроводник њихових идеја. Ево шта каже бивши председник Руског националног бироа Интерпол генерал Владимир Овчински.
Убиство бин Ладена представља преформатирање светске ситуације. Постојао је рат цивилизација, реализовала се извесна америчка концепција, а сад је ова концепција промењена. Рат с тероризмом је завршен. Још је у говору у Каиру Обама рекао да више не ратују с тероризмом. Они сад помажу народно-ослободилачке покрете који свргавају тиране. Ово се показало у такозваним арапским револуцијама. И убиство бин Ладена је било потребно да би се ова концепција довела до краја. Енергију радикалног ислама треба усмерити у правцу који одговара Америци. Бин Ладен им је сметао да то ураде.
Није тајна да је каријера бин Ладена почела још 80-их година прошлог века и да је тада била тесно повезана с ЦИА. Управо он је организовао логоре за припрему муџахедина, који су ратовали против совјетске војске у Авганистану. А америчке специјалне службе су у томе помагале, као и пакистанске. Ову чињеницу нико не оспорава. Тада их је уједињавао антикомунизам. Затим је бин Ладен рекао да су главни противници исламске цивилизације Американци, али је притом и даље одржавао контакте с пакистанским обавештајцима. Иначе, како се може објаснити да је тако дуго успевао да избегне амерички командосе. Управо овде се крију противречности изјава званичних лица САД о операцији на ликвидацији бин Ладена. Сам Обама тврди да је све обављено по договору с пакистанским властима. А затим његови помоћници причају нешто сасвим друго. У Исламбаду се за операцију сазнало тек након њеног завршетка. А и с легалношћу дејстава на туђој територији није све јасно.
Међутим, било како било, убиство бин Ладена је значајан догађај. Сад је главно да се напори светске заједнице усмере на наставак борбе против „Ал-Каиде“ и других терористичких мрежа, јер убиство вође нипошто није повод за еуфорију, сматра Георгије Мирски.
Што се тиче практичне стране ствари, „Ал-Каида“ није нека централизована организација. Поједине ћелије контактирају преко интернета. Оне су аутономне, не добијају никакве налоге од бин Ладена. Он је за њих само инспиратор, идејни вођа. Међутим, има и организација које уопште нису повезане с бин Ладеном.
Међународни тероризам је зло, које се раширило по целом свету. И борба против њега је заједнички посао свих држава. Вероватно је вест о убиству бин Ладена с у свим цивилизованим земљама дочекана с уздахом олакшања.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »