Руским проналазачима показаће прави пут
У руском иновационом центру Сколково ствара се центар за заштиту интелектуалне својине. Према замисли организатора, он ће почети да ради већ у јулу ове године и подржаваће домаће проналазаче у заштити њихови ауторских права.
Иновациони град Сколково који се гради у Москви треба да постане својеврсни полигон за теситрање нове руске економске политике. Сколково је за мање од годину дана склопило споразуме о срадњи са водећим институцијама Руске академије наука, великим банкама и венчур фондовима, као и са страним компанијама које ће бити парнтери фонда Сколково у решавању његових нестандардних задатака. Главни од њих, по речима председника Фонда Виктора Векселберга је да се максимални скрати време од разраде научних идеја до њихове појаве на тржишту. Један од корака на путу решавања овог задатка треба да буде формирање центра интелектуалне својине који ће помоћи руским проналазачима не само да заштите своја ауторска права, већ и да нађу оптималнији правац за истраживања, објашњава директор за правна питања фонда Сколково Игор Дроздов.
Често се може десити тако да је неки продукт добијен, патентован, али ипак на тржишту више није занимљив. На Западу се активно користе методике које омогућавају да се већ у раном стадијуму покаже истраживачима како да коригују свој рад како би дошли до комерцијално привлачног патента.
Како би се достигао овај циљ, користе се разни методи. Најпознатији од њих је визуализација информација о патентима добијеним у разним земљама света, наставља Игор Дроздов.
На пример, у САД уз помоћ програмске подршке стварају се различите карте, схеме које дају представу о ономе што се зове патентни рељеф. Имајући у рукама такве аналитичке материјале, свећ могу да се дају препоруке о томе које технологије су сада тражене, на којим технологијама је будућност, у којим сферама знања још није тако много патената добијено и, значи, истраживач има реалну шансу да заузме тамо своју нишу.
Слична подршка може да да експлозивни резултат, потврђује директор московске лабораторије иновационих пројеката Павел Осипов.
Чега недостаје у руском хај-теку? Људи не знају шта разрађују. Нико се од нас не бави маркетингом. То је најважније, и то је најслабије место у сваком хај-тек пројекту. Нико не говори да ће овај маркетинг бити сто посто успешан, али чак 20, 30% комерцијално успешних пројеката даће огроман скок.
Центар за интелектуалну својину у Сколкову започиње са радом већ у јулу ове године. Првобитно његова делатност ће бити срачуната углавном на учеснике пројекта Сколково, бизнисмене почетнике, али касниеј његовим услугама могу да се користе истраживачи из свих области Русије. Јер Сколково није само одређено место. То је идеологија развоја која треба да се шири по читавој Русији, сматра копредседник научног савета иновационог центра, нобеловац Жорес Алфјоров.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Сколково
- проналазак
- истраживање
- права
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »