ПССЕ позвала Грузију да поштује права човека
Парламентарна скупштина Савета Европе (ПССЕ) осуђује кршење права човека у Грузији у рату 2008. године на Јужном Кавказу. О овоме се говори у новом мониторинг-реферату, који ће бити предмет гласања у среду, 13. априла у Стразбуру.
У нацрту документа се говори о кршењу права човека у Грузији, што траје од њеног упада у Јужну Осетију, пре нешто мање од три године. Аутори реферата указују на грубо гажење принципа слободе кретања и права исељених лица. Као пример се наводи њихово недавно исељавање из места боравка у Тбилисију и кршење постојећих међународних стандарда. Европски парламентарци позивају Тбилизи да озбиљно истражи сва кршења међународно-хуманитарних и правобранитељских норми. Аутори резолуције пишу да ПССЕ „налаже да се настави процедура мониторинга у односу према Грузији до постизања даљег напретка у постојећим проблемима“ и док Тбилизи не испуни обавезе према Савету Европе. Још један позив ПССЕ повезан је с одбијањем Тбилисија да потпише Европску повељу регионалних језика или језика мањина. Европски посланици жале због тога што 10 година након ступања Грузије у ПССЕ она то још увек није учинила. Грузијске власти брижљиво избегавају овакав корак због схватљивих разлога, истиче политиколог Станислав Тарасов.
У Грузији влада државни шовинизам. И у овом случају признавање права националних мањина значи признавање микроимперије. А у микроимперији треба обезбедити представништво мањина у државним политичким структурама, а да не говорим о заштити културе, језика и споменика архитектуре. Ово не улази у задатке садашњег грузијског руководства. Они одлично схватају: изгубивши Јужну Осетију и Абхазију, могу да изгубе и део других пограничних територија. С тачке гледишта политикологије, а и на Западу се о томе говори, Грузија спада у категорију неуспелих држава. И данашња алијанса Грузије и Запада и то што неки покушавају да је прикажу као огледало демократских реформи, носи озбиљан конјунктурни карактер. Ово се уклапа у контекст некадашње руско-западне противтеже, кад се против Русије користила грузијска карта. Међутим, данас, кад се нормализују односи између Русије и САД, кад се успоставља конструктиван дијалог се Европом, овај проблем, који неки покушавају да култивишу, престаје да привлачи пажњу.
Уједно, Скупштина и даље конфликт у Јужној Осетији назива ратом између Грузије и Русије и инсистира на неометаном приступу за међународне организације у два „сепаратистичка региона“. Самим тим Европа је подсетила на свој однос према статусу Абхазије и Јужне Осетије, које је признао низ независних држава, пре свега Русија.
Узгред речено, МИП Јужне Осетије је такође скренуо пажњу ПССЕ на то да Грузија доследно игнорише преузете међународне обавезе, које су управо представљале основу да ова земља буде примљена у Савет Европе. Између осталог, ради се о томе да се не спроводи закон, који је председник Сакашвили потписао 2006. године о томе да се исплати компензација лицима, пострадалим у грузијско-јужноосетинском конфликту. Осим тога, представници Јужне Осетије истичу да Тбилиси спречава истраживање судбине грађана Јужне Осетије, које су у августу 2008. године ухапсили грузијски припадници структура силе после завршетка ратних дејстава. Њихова судбинаје и данас непозната.
Руска делегација је подржала нацрт реферата ПССЕ и позвала је Тбилиси да активизира дијалог о најосетљивијим питањима билатералних односа. Као што је познато, Грузија још увек брижљиво игнорише учествовање у раду комисије Скупиштине за превладавање последица руско-грузијске кризе. Од тога нико нема користи, укључујући и Тбилиси.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Остале новости из рубрике »