BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Арктичке трупе

Арктичке трупе
02.04.2011. год.
Претензије на Арктик

Реформе Руске армије постају све веће – већ ове године у Русији ће се појавити Арктичке трупе. Специјална мотострељачка бригада отпорна на мраз биће постављена на Кољском полуострву. О томе је на седници комитета Савета Федерације о одбрани и безбедности говорио главнокомандујући Копненим трупама Александар Постиников.

Арктик већ нико не сматра мртвом зоном. Под бескрајним ледовима крије се 7% до данас познатих светских резерви нафте и трећина светских резерви гаса, као и велике резерве злата, дијаманата и других корисних руда. Глобално загревање и топљење арктичких ледова које прогнозирају научници, деблокираће богате резерве природних ресурса Северног Леденог океана. Ова перспектива већ данас изазива спорове међу државама, које претендују на арктичке територије.

Главних претендената је 8. То су Русија, Канада, САД, Данска, Исланд, Финска, Шведска и Норвешка.

У реферату Националне академије наука САД Флоти САД дата је наредба да промени свој однос према Северном полу и да престроји свој рад поводом компликовања ситуације. Предлаже се да се ојача арктичка припрема ратне морнарице, корпуса морнаричке пешадије, обалске страже; да се додатно опреми ратна морнарица бродовима арктичких класа и новим ледоломцима; да се на Арктику поставе сталне подводне и надводне станице за праћење и мониторинг.

Вишенаменске атомске подморнице САД стално реализују борбене патроле под куполом Северног Леденог океана. Чини се то, наравно, не у научне сврхе. Прилично јак потенција постоји у истој тој Норвешкој, која усавршава своје способности на вођењу арктичких војних операција.

Петина територије Русије налази се у Арктику, и постојање јаког војног потеницијала који је у стању са заштити своје националне интересе у том региону сасвим је оправдано. Приликом формирања поларних трупа Министарство одбране планира да узме у обзир искуство северних суседа – Норвешке и Финске, али најважније је што ће бригаде бити опремљене специјалом униформом и техником, која ће омогућити војницима да ратују при љутом мразу. Највероватније ће бригаде добити наоружање општих трупа, оклопну тенковску технику и возила за вучу типа Витез, говори руководилац Центра за анализу светске трговине наоружањем Игор Коротченко.

Наоружање које постоји по затхевима руских војних стандарда мора да делује како при високим, тако и при ниским температурама. Ако говоримо о наоружању копнених трупа. Што се тиче додатних могућности, оне су везане за то да имамо у наоружању војне ледоломце који могу не само да прате бродове кроз места где не могу да прођу сами, већ и да делују аутономно, да изводе поједине мисије у војно време.

У недавном иступању генерални секретар НАТО-а Андрес Фог Расмусен саопштио је да безбедност у Арктику постаје кључно питање нове стратегије алијансе. При том он рачуна на сарадњу са Русијом. Између осталог, спорове арктичких држава може да прекине сама природа. Научници, како показује пракса, такође греше, и није искључено да ћемо убрзо уместо глобалног загревња имати нови климатски циклус који ће планети донети ново захлађење.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА