Кад ће наступити друго „дамаско пролеће“?
Влада Сирије је поднела оставку. Сад земља очекује да у току наредних дана председник Башар Асад објави реформе. Оне ће представљати одговор на немире, који у земљи трају од прошле недеље. Очекује се да ове реформе предвиде увођење вишестраначког система, доношење новог закона о медијима, промене у судском систему, као и јачање борбе с корупцијом. Посебну тачку треба да представља укидање ратног стања у земљи, које важи од 1963. године.
Од самог почетка немира у Северној Африци и на Блиском Истоку стручњаци су примећивали да се Сирија разликује од већине земаља. А главну разлику представља њен председник.
Професија – очни лекар. Интересовања – информатика. Карактер – скроман: за време праксе у Великој Британији узео је псеудоним како нико не би знао да је син сиријског председника. У политици се данашњи председник нашао по вољи несрећног случаја: у аутомобилској несрећи је настрадао његов старији брат. Дошавши на чело Сирије 2000. године Башар Асад је почео да спроводи реформе. И у већој или мањој мери он се овог курса придржава и данас, истиче стручњак за познавање Истока Института за стратешке процене и анализу Сергеј Демиденко.
У току све своје политичке делатности у својству председника Сирије он је предузимао покушаје реформисања државе и модернизације правца спољне политике. Више пута је на Запад слао сигнале о својој спремности за дијалог, показивао је жељу за вођењем тог дијалога. На пример, основао је приватне банке у Сирији.
Асад је лично координирао питања инвестиционе политике, захваљујући његовим напорима крајем прошлог века у Сирији се појавио интернет, а почетком 2000. године појавили су се мобилни телефони. У току прве године његове владавине из затвора је ослобођена група политичких затвореника. Уземљи су се појавиле прве независне новине, отворени су недржавни универзитети. Ипак, многе реформе нису спроведене до краја, констатује Сергеј Демиденко:
Ради се о томе што је у Сирији врло сложена верска ситуација и није могуће спроводити било какве нагле промене: пренагљеност може довести до тога да земља падне у пучину војних преврата.
Учинивши много за ширење партијског плурализма у Сирији Башар Асад ове промене није довео до краја. Говори стучњак Института за проучавање Истока РАН Владимир Ахмедов:
Још увек је на снази 8. члан Устава, који проглашава главну улогу владајуће партије у земљи. И без обзира на то што у оквиру Народног фронта сад делује око десет партија, од којих је један део уведен на иницијативу сиријског председника и његове најближе околине, свеједно је данас таква политичка структура помало застарела. Тим пре, што се тиче идеја које истиче Арапска социјалистичка партија, иако оне нису изгубиле на актуелности, њихово конкретно испуњење очигледно заостаје за захтевима данашњице.
Још један захтев садашњег тренутка представља укидање ванредог стања, које шири овлашћења специјалних служби и омогућава им да хапсе и шаљу грађане у затвор без суда и истраге. На његовом укидању инсистира опозиција. Међутим, многи стручњаци саветују да се с овим кораком не жури и да се израчунају све његове последице.
Башар Асад засад још увек има времена за све ове рачунице. Има и подршку у земљи: данас се оптимисти у Сирији сећају либералних реформи, које је он објавио на самом почетку владавине. Међутим, скептици подсећају да се за неке реформаторе „дамаско пролеће“ завршило хапшењем. Овогодишње пролеће је за регион било револуционарно. Асад засад покушава да га заобиђе и да иде путем реформи: на пример, у фебруару је у Сирији деблокиран приступ социјалним мрежама. Сад се питање састоји у томе да ли ће ове реформе бити доведене до краја. Другим речима, да ли ће Асад успети да поправи расположење у Сирији. Јер, пролеће је већ у пуном јеку.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »