Одисеја без Одисеја
Преко 4000 америчких маринаца и морнара упутило се у регион Средоземног мора. Према подацима прес-службе 2. флоте САД, они ће учествовати у међународној операцији Одисејева зора. За сада коалиционе снаге "спасавају" либијске цивиле од Гадафијевог режима уз помоћ ракетних напада и бомби. Ипак аналитичари не искључују почетак копнене операције, чије су последице, по мишљењу већине њих, непредвидиве.
ЕУ, САД и НАТО тешко да ће успети да донесу одлуку о копненој операцији у Либији наредних дана. Осим спорова унутар коалиције, треба узети у обзир и став Лиге Арапских земаља, истакао је у интервјуу за Глас Русије експерт Центра за међународну безбедност ИМЕМО РАН Владимир Сотњиков.
Ако ваздушна фаза операције не доноси плодове, одуговлачи се, Лига арапских земаља може да реши питање поводом њеног продужетка негативно. Стиче се утисак да сада савезници не постижу своје циљеве – трошкови операције премашују резултате на које се брзо рачунало. И мени се чини да је ово питање остало да виси у ваздуху.
Неслагања у самој западној коалицији тичу се не само тога ко треба да руководи Одисејом. Јер војно мешање у либијске ствари може да дотакне не само Блиски Исток и Север Африке, епидемија прекрајања територије може да захвати читав афрички континент. Управо зато део чланова ЕУ и НАТО-а, међу њима Турска и Немачка, од самог почетка су се противили војном решењу, подсетио је у интервјуу за Глас Русије директор Центра за политичка истраживања Владимир Јевсејев.
Немачка се залаже против коришћења силе, и са њом се слаже читав низ других европских држава. Тим пре што је приликом доношења одлуке постојала очигледна исхитреност, непромишљеност, слабо уважавање локалних услова. Посебно је важно да ако се деси вештачко одвајање Киренаике, североисточне либијске провинције, појавиће се такозвани либијски преседан. Који у контексту косовског преседана, у контексту пристанка на распад Судана може да доведе до тога да у Африци започне прекрајање граница. То ће довести до ратова и распада читавог низа држава.
Акције западне коалиције у погледу Либије не могу се назвати другачије до војном авантуром, резимирају аналитичари. И сасвим је природна нежеља дела чланова ЕУ да у сличној авантури учествују – при томе последице Одисеје сасвим су непредвидиве. Тако да самит ЕУ и НАТО-а тешко да ће моћи да постигне јединство по либијском питању. Остаје да се надамо да ће УН узети у озбир руски став – о повратку дипломатским методама регулисања кофликта. А да ће демократизатори одиграти по неубичајеном по себе сценарију и направити другу за редом резолуцију СБ, јер либијски цивили, које су амерички томахавци требало да бране, гину под ударима ових ракета. Ма колико се Пентагон трудио да то негира.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Johannes Kruse/cc-by/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »